Το πάλεψε μέχρι τέλους

Κόντρα στην πρωταθλήτρια κόσμου και Ευρώπης, Ισπανία, η Εθνική ομάδα διεκδίκησε μέχρι τέλους τη νίκη και την πρόκριση στην τελική φάση του παγκόσμιου λιγκ, αλλά τελικά οι Ισπανίδες επικράτησαν 12-9.

του Άκη Ιωακείμογλου

Στο πρώτο οκτάλεπτο η Εθνική ομάδα δέχθηκε πρώτη γκολ αλλά στη συνέχεια ανέτρεψε το σκορ με την Αβραμίδου από πέναλτι που κέρδισε η Ασημάκη και ένα γκολ της τελευταίας, για να γίνει το σκορ 2-1 υπέρ της Εθνικής. Στην άμυνα τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση ήταν συγκεντρωμένες και κρατούσαν κλειστούς όλους τους διαδρόμους προς την εστία της Κούβδου. Ωστόσο όμως στο τελευταίο λεπτό, υπήρξε χαλάρωση που εκμεταλεύτηκε η Ισπανία για να περάσει μπροστά και να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη 3-2.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Εθνική ξεκίνησε δυναμικά, με την Ασημάκη να κερδίζει αποβολή και αστραπιαία η Αβραμίδου να σκοράρει και να κάνει το 3-3 και στην επόμενη επίθεση, η Μαργαρίτα Πλευρίτου να κάνει το 4-3. Η Ισπανία κατάφερε να ισοφαρίσει με την Μάικα Γκαρθία, στην παίκτρια παραπάνω κάνοντας το 4-4 και να περάσει και πάλι μπροστά με εύστοχο πέναλτι της Λόπεθ (5-4).
Σε εκπληκτική μέρα η Άλκηστη Αβραμίδου, απάντησε αμέσως στο γκολ των Ισπανίδων, ισοφαρίζοντας για πέμπτη φορά το σκορ.
Ένα λάθος στην επίθεση, έδωσε στη Λάουρα Λόπεθ την ευκαιρία να πετύχει το τρίτο της προσωπικό τέρμα και 13 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να κάνει το 6-5. Όμως στην τελευταία επίθεση και το τελευταίο δευτερόλεπτο του οκταλέπτου, η Ελευθερία Πλευρίτου με ωραιο διαγώνιο σουτ, ισοφάρισε και πάλι κάνοντας το 6-6.
Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι Ελληνίδες παίκτριες δυσκολεύονταν στην επίθεση, αλλά κρατούσαν στην άμυνα, μέχρι που η Λόπεθ σκόραρε για τέταρτη φορά 4:54 πριν από τη λήξη κάνοντας το 7-6 και ένα λεπτό αργότερα η Φόρκα έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ισπανία κάνοντας το 8-6.
Στην τελευταία περίοδο, με τη Διαμαντοπούλου στη θέση της Κούβδου κάτω από τα δοκάρια η Εθνική μπήκε δυναμικά και με την Ασημάκη μείωσε στο 8-7, αλλά η Φόρκα απάντησε διατηρώντας το +2 για την Ισπανια (9-7). Η Ασημάκη σκόραρε για τρίτη φορά για να ξαναφέρει την Εθνική σε απόσταση βολής και πάλι (9-8), με τη Φόρκα να απαντά και πάλι (10-8). Στον αιφνιδιασμό η Παρέχα έκανε 11-8, 3:30 πριν από τη λήξη. Η Αντιγόνη Ρουμπέση μείωσε (11-9), 1:51 πριν το φινάλε του αγώνα, ωστόσο όμως η Γκαρθία έδωσε τη χαριστική βολή κάνοντας το τελικό 12-9 δίνοντας την πρόκριση στην Ισπανία που θα ταξιδέψει στη Σαγκάη για την τελική φάση του παγκόσμιου λιγκ.
Οκτάλεπτα 3-2, 3-4, 2-0, 4-3
Ισπανία (Ότσα) Λόπεθ 4, Παρέχα 2, Φόρκα 4, Γκαρθία 2.
Ελλάδα (Μορφέσης) Αβραμίδου 3, Ασημάκη 3, Πλευρίτου Μ. 1, Πλευρίτου Ε. 1, Ρουμπέση 1.