Το πλεονέκτημα στην Πολωνία

Η Πολωνία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της πρεμιέρας του προ-Ολυμπιακού τουρνουά ανδρών στο Βερολίνο, καθώς επικράτησε με 3-1 της Σερβίας κι απέκτησε το πλεονέκτημα για την συνέχεια.

Οι Σέρβοι αν και πήραν το πρώτο σετ με εξαιρετική απόδοση από το β’ τεχνικό τάιμ άουτ και μετά, έχασαν πολύ εύκολα το δεύτερο και το πλήρωσαν αφού η Πολωνία απέκτησε ρυθμό κι αυτοπεποίθηση. Ειδικά ο Κούρεκ, ο οποίος έμοιαζε ασταμάτητος σε επίθεση και σερβίς. Σούπερ ήταν κι ο διαγώνιος των Σέρβων, Ατανασίεβιτς, αλλά η διαφορά με τον Κούρεκ ήταν ότι ο Πολωνός είχε και συμπαραστάτες (Μίκα, Μπίενεκ), ενώ τα τρομερά σερβίς του σε συνδυασμό με τα σερβίς τακτικής των υπολοίπων διέλυσαν την υποδοχή των αντιπάλων τους.
Οι Σέρβοι προσπάθησαν να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ, προηγήθηκαν με 11-6 στο δ’ σετ, αλλά το 14-12 έγινε 14-15 και το 20-20, 20-23 (με τον Κούρεκ στο σερβίς).
Η Γερμανία επικράτησε με 3-0 του Βελγίου, ωστόσο το τελικό σκορ αποτελεί μαγική εικόνα ή αν θέλετε αποτελεί προϊόν του αισθήματος κατωτερότητας που έχουν οι Βέλγοι (αντίπαλοι μας τον ερχόμενο Σεπτέμβριο στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού) απέναντι στους Γερμανούς.
Πως αλλιώς να εξηγήσει κανείς το γεγονός ότι οι «κόκκινοι δράκοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 21-18 στο α’ σετ ή με 21-16 στο γ’ σετ και κατάφεραν να τα χάσουν; «Είμαι χαρούμενος γιατί κερδίσαμε 3-0 παίζοντας άσχημα κι είμαι σίγουρος ότι από δω και πέρα θα βελτιωθούμε», παραδέχθηκε ο Βέλγος τεχνικός της ‘νατιοναμανσφατ’ Βιτάλ Χέινεν, ο οποίος μετράει 3 στα 3 κόντρα στους συμπατριώτες του
Η Ρωσία έκανε μόλις ένα (1) λάθος στην επίθεση, δέχθηκε μόλις ένα (1) μπλοκ από τους Φινλανδούς και δεν είχε κανένα πρόβλημα στο να επικρατήσει με 3-0, αφού σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα δεν απειλήθηκε.
Κι αν η πρώτη ημέρα ήταν σχετικά λάιτ από αύριο το Βερολίνο παίρνει φωτιά καθώς στο πρόγραμμα υπάρχουν δύο μεγάλα ντέρμπι με την Γερμανία να αντιμετωπίζει την Σερβία και την Γαλλία την Ρωσία.