Την ερχόμενη Πέμπτη στο Γκιόρ της Ουγγαρίας ξεκινά το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων – κορασίδων με την Ελλάδα να συμμετέχει με 22μελή αποστολή έχοντας προσδοκίες μεταλλίων.
Η Σταυρούλα Κοσμίδου και η Παναγιώτη Φρίγγη στη σφυροβολία με την Μαργαρίτα Τσουκαλά στο έπταθλο είναι οι τρεις πρώτες ελληνικές συμμετοχές στα δύο πρώτα αγωνίσματα της διοργάνωσης. Η Σοφία Κεσσίδη (δισκοβολία) και η Παναγιώτα Δόση, καλώς εχόντων των πραγμάτων είναι αυτές που θα κλείσουν τις ελληνικές συμμτοχές με την παρουσία τους σε δύο από τους τελευταίους τελικούς το βράδυ της Κυριακής.
Το πρόγραμμα των Ελλήνων
Πέμπτη 5 Ιουλίου
11:00 Σφυροβολία (Κ) προκριματικός Α΄γκρουπ Κοσμίδου, Φρίγγη
11:03 100μ. εμπόδια επτάθλου Τσουκαλά
11:30 5.000μ. βάδην (Κ) Τελικός Φιάσκα, Σεφεριάδη
12:05 Ύψος επτάθλου Τσουκαλά
12:23 Σφυροβολία (Κ) προκριματικός Β΄γκρουπ Κοσμίδου, Φρίγγη
13:45 Ακοντισμός (Π) προκριματικός Α΄γκρουπ Καλογεράκης
15:05 Ακοντισμός (Π) προκριματικός Β΄γκρουπ Καλογεράκης
17:06 800μ. (Κ) προκριματικός Ιωαννίδου, Πανοπούλου
19:50 Σφαιροβολία επτάθλου Τσουκαλά
21:06 200μ. επτάθλου Τσουκαλά
21:36 2.000μ. στιπλ (Κ) προκριματικός
Παρασκευή 6 Ιουλίου
11:03 Μήκος επτάθλου Τσουκαλά
11:05 110μ. εμπόδια (Π) προκριματικός Καμαρινός, Τοτολίδης
11:05 επί κοντώ (Π) προκριματικός Σάντας, Χύτας
11:40 10.000μ. βάδην (Π) τελικός Κελεπούρης
12:15 Σφυροβολία (Π) προκριματικός Α΄γκρουπ Ζιώγας
13:10 Ύψος (Κ) προκριματικός Δόση
13:35 Σφυροβολία (Π) προκριματικός Β΄γκρουπ Ζιώγας
17:00 Ακοντισμός επτάθλου Τσουκαλά
18:00 110μ. εμπόδια (Π) Ημιτελικός
19:38 3.000μ. (Κ) Τελικός Σπύρου
20:20 800μ. επτάθλου Τσουκαλά
20:57 Σφυροβολία (Κ) Τελικός
21:26 800μ. (Κ) Ημιτελικός
22:03 2.000μ. στιπλ (Π)
Σάββατο 7 Ιουλίου
10:50 Δισκοβολία (Κ) προκριματικός Α΄γκρουπ Κεσσίδη
11:05 Μήκος (Π) προκριματικός Φαίκογλου
12:08 Δισκοβολία (Κ) προκριματικός Β΄γκρουπ Κεσσίδη
13:30 Ακοντισμός (Κ) προκριματικός Α΄γκρουπ Τζένγκο, Τσουκαλά
14:50 Ακοντισμός (Κ) προκριματικός Β΄γκρουπ Τζένγκο, Τσουκαλά
18:00 Σφυροβολία (Π) Τελικός
19:29 2.000μ. στιπλ (Κ) Τελικός
20:43 Ακοντισμός (Π) Τελικός
20:50 Τριπλούν (Κ) προκριματικός Καρύδη
22:00 110μ. εμπόδια (Π) Τελικός
22:18 800μ. (Κ) Τελικός
Κυριακή 8 Ιουλίου
18.00 Μήκος (Π) Τελικός
18.25 Επί κοντώ (Π) Τελικός
19.30 Ακοντισμός (Κ) Τελικός
19.35 Τριπλούν (Κ) Τελικος
20.35 2.000μ. στιπλ (Π) Τελικός
20.48 Ύψος (Κ) Τελικός
21.15 Δισκοβολία (Κ) Τελικό