Το πρώτο φετινό

Τον πρώτο εγχώριο τίτλο της φετινής σεζόν πήρε ο Ολυμπιακός, που κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας στο Καρπενήσι. Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν στον τελικό του φάιναλ φορ τον Παναθηναϊκό με 18-10.

του Άκη Ιωακείμογλου

Την αδιαμφισβήτητη ανωτερότητά του ως ομάδα επιβεβαίωσε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Παναθηναϊκό στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας στο Καρπενήσι και πανηγύρισε την κατάκτηση του πρώτου φετινού του τροπαίου και 17ου κυπέλλου στην ιστορία του. Οι ερυθρόλευκοι είχαν από την αρχή ως το τέλος το προβάδισμα στο σκορ. Στο πρώτο οκτάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό να εκμεταλλεύεται στο απόλυτο τις τέσσερις κερδισμένες αποβολές και να πετυχαίνει κατ’ αυτόν τον τρόπο τέσσερις φορές, μειώνοντας σε κάθε περίπτωση από τα δύο γκολ διαφορά στο ένα για να φτάσουμε στο 5-4. Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν σαρωτικός. Με καλές άμυνες και αποκρούσεις του Δεληγιάννη έκανε ένα σερί 3-0 και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο +4. Ο Λούδης πήρε τάιμ άουτ, ο Παναθηναϊκός κέρδισε την πρώτη του αποβολή στη δεύτερη περίοδο περίπου στα μισά και ο Παπαδόγκωνας μείωσε σε 8-5, ενώ με εύστοχο πέναλτι οι πράσινοι πλησίασαν κι άλλο στο 8-6. Ακολούθησαν εκατέρωθεν σκληρές άμυνες με αποβολές και τα επόμενα γκολ ως το τέλος του ημιχρόνου μπήκαν σε επιθέσεις με παίκτη παραπάνω. Ο Ολυμπιακός έκανε ένα γρήγορο 2-0 και πήγε πάλι τη διαφορά στο +4 (10-6), μείωσε ο Παπαδόγκωνας σε 10-7 για να σκοράρει επίσης στο παραπάνω ο Βλαχόπουλος για το 11-7 του ημιχρόνου. Η διαφορά των τεσσάρων γκολ βέβαια ήταν αδύνατο να καλυφθεί από τον Παναθηναϊκό, με δεδομένη τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Στο τρίτο οκτάλεπτο άργησε να μπει γκολ αλλά μπήκαν όλα μαζεμένα. Ο Μυλωνάκης έκανε το 12-7, 4:16 πριν το τέλος, ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 2-0 μείωσε σε 12-9, απάντησε ο Μάγιαρακ για τους ερυθρόλευκους με δύο συνεχόμενα γκολ, κάνοντας το 14-9, ενώ ένα γκολ του Δερμιτζάκη και ένα του Ντόσκα διαμόρφωσαν το 15-10 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε μονόλογο για τον Ολυμπιακό που με επιμέρους σκορ 0-3 διαμόρφωσε το τελικό 18-10.
Μιλώντας μετά το τέλος του παιχνιδιού στην κάμερα της συνδρομητικής τηλεόρασης, ο Θόδωρος Βλάχος είπε: «Δεν ήταν ο πιο δύσκολος τελικός. Επικρατήσαμε εύκολα. Δόθηκαν πολλές αποβολές χωρίς λόγο και αυτό με εκνεύρισε. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου και ελπίζω κάποιοι να τους σέβονται περισσότερο». Από την πλευρά του ο Κώστας Λούδης τόνισε: «Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Τα παιδιά προσπάθησαν αλλά από το τρίτο οκτάλεπτο φάνηκε η διαφορά ποιότητας του Ολυμπιακού. Ελπίζω να είναι μία αρχή για την ομάδα μου ενόψει των επόμενων περιόδων».
MVP της διοργάνωσης ψηφίστηκε ο Μανώλης Μυλωνάκης και καλύτερος τερματοφύλακας ο Νίκος Δεληγιάννης για έβδομη φορά στην καριέρα του. Ο πορτιέρο του Ολυμπιακού έγινε ο πολυνίκης του θεσμού με δώδεκα κατακτήσεις κυπέλλου, ξεπερνώντας τον Θοδωρή Χατζηθεοδώρου και τον Τάσο Σχίζα.
Στο φετινό τελικό καταγράφηκαν και δύο ρεκόρ. Έγινε ο πιο παραγωγικός τελικός στην ιστορία της διοργάνωσης, ενώ ο Ολυμπιακός έγινε η ομάδα που έχει σκοράρει τα περισσότερα γκολ από κάθε άλλη σε τελικό, ξεπερνώντας τον… εαυτό του, αφού κατείχε το ρεκόρ με τα 16 γκολ στον τελικό του 2005 (16-5 τον Πανιώνιο).

Οκτάλεπτα 4-5, 3-6, 3-4, 0-3
Παναθηναϊκός (Λούδης) Παπαδόγκωνας 4, Χαραλαμπόπουλος 1, Αφρουδάκης 1, Σαρτζετάκης 1, Θεοδωρόπουλος 1, Κουρλιάφτης 1, Δερμιτζάκης 1
Ολυμπιακός (Βλάχος) Μυλωνάκης 3, Μάγιαρακ 3, Δελακάς 3, Ντόσκας 3, Γούνας 2, Δερβίσης 1, Κολόμβος 1, Φουντούλης 1, Βλαχόπουλος 1