ΡΙΟ 2016

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο του Ρίο

Η Αμερικανίδα Βιρτζίνια Θράσερ πήρε μέρος στα 10μ. αεροβόλο καραμπίνα και κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο των 31ων Ολυμπιακών Αγώνων.

Η 19χρονη Αμερικανίδα, που βρίσκεται στο νο23 της παγκόσμιας κατάταξης, έκανε την έκπληξη και στην παρεθενική της συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες κατέκτησε την πρώτη θέση με 208,0 πόντους. Έτσι οι ΗΠΑ ανέβηκαν νωρίς νωρίς στην κορυφή της κατάταξης των μεταλλίων. Μετά το Ολυμπιακό ρεκόρ που είχε σημειώσει στον προκριματικό, η Κινέζα Λι Ντου ήταν ένα από τα μεγάλα φαβορί για τη νίκη. Ωστόσο στον τελικό συγκέντρωσε 207,0 πόντους και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Η συμπατριώτισσά της Γι Σίλινγκ δε μπόρεσε να υπερασπιστεί το χρυσό που πανηγύρισε στο Λονδίνο το 2012 αλλά ανέβηκε και πάλι στο βάθρο κατακτώντας αυτή τη φορά το χάλκινο μετάλλιο με 185,4 πόντους. Τα 10μ. αεροβόλο καραμπίνα ήταν το πρώτο άθλημα που πραγματοποιήθηκε όταν άνοιξε επίσημα η αυλαία των Ολυμπιακών Αγώνων.