ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Το πρώτο μετάλλιο της χρονιάς από την Καραχάλιου

Η Βασιλεία Καραχάλιου είχε εξασφαλίσει την τρίτη θέση στο παγκόσμιο κύπελλο ιστιοπλοΐας στο Μαϊάμι πριν από την κούρσα μεταλλίων για να χαρίσει τελικά το πρώτο ιστιοπλοϊκό μετάλλιο του 2019 στην Ελλάδα.

Η αθλήτρια του ΙΟΠ ήταν η μοναδική της ελληνικής αποστολής που κατάφερε να μπει στην κούρσα των μεταλλίων και αν και ξεκίνησε άσχημα την εβδομάδα στα ράντιαλ (ποινλη 60 βαθμών) ακολούθησαν επτά πλασαρίσματα στην πρώτη δεκάδα με μία δεύτερη θέση και δύο τρίτες που τις χάρισαν το χάλκινο μετάλλιο πριν από την τελική κούρσα. Στο φινάλε διεκδίκησε το αργυρό μετάλλιο, όμως η πέμπτη θέση στην κούρσα των μεταλλίων δεν ήταν αρκετή (σε συνδυασμό με τα πλασαρίσματα των αντιπάλων της) και τεικά με 98 βαθμούς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Νικήτρια η Κινέζα Ντόνγκσουανγκ Ζανγκ με 81 βαθμούς και δεύτερη η Αμερικανίδα Πέιτζ Ράιλι με 95 βαθμούς.
Αυτή η επιτυχία αποτελεί ιδιαίτερα τονωτική ένεση για την Καραχάλιου αλλά μάλλον δεν άρεσε και τόσο σε κάποιους στην ομοσπονδία…