ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Το πρώτο μετάλλιο

Η Ντίνα Μπεντέλη κατέκτησε το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα άρσης βαρών εφήβων – νεανίδων και νέων στη Λεμεσό.

Η 21χρονη αθλήτρια του Υπερίωνα Τούμπας κατετάγη στην τρίτη θέση της κίνησης του αρασέ της κατηγορίας των 58 κιλών, σηκώνοντας 84 κιλά. Στο ζετέ πήρε την 7η θέση με 95 κιλά, ενώ στο σύνολο κατετάγη 5η με 179 κιλά.

Στην κατηγορία των 77 κιλών των εφήβων, ο 16χρονος Σπάρτακος Χοψονίδης που ήταν ο νεότερος μεταξύ των συναθλητών του, πήρε την 10 θέση στο σύνολο με 285 κιλά. Στο αρασέ ήταν 9ος με 130κ. και στο ζετέ σήκωσε 155 με την πρώτη και δεν τα κατάφερε δύο φορές στα 160 καθώς είχε ενοχλήσεις στη μέση. Στην ίδια κατηγορία, ο Σταύρος Πολυχρονόπουλος κατετάγη 12ος στο σύνολο με 276 κιλά (13ος στο αρασέ με 126κ., 13ος στο ζετέ με 150κ.).

Στα 58 κιλά των νεανίδων η Αθηνά Κρητικάκη κατετάγη 12η στο αρασέ με 63 κιλά, ενώ ήταν 13η στο ζετέ και στο σύνολο με 73 και 136 κιλά αντίστοιχα.

Στα 69 κιλά των νέων, ο Μιχάλης Βασιλόπουλος σήκωσε 120 κιλά και πήρε την 6η θέση, αλλά στο ζετέ δεν τα κατάφερε τρεις φορές στα 151 κιλά και ακυρώθηκε.