Το σήκωσε ο Τζούριτς!

Ο Δημήτρης Τζούριτς πανηγύρισε πριν από λίγη ώρα το 2ο πρωτάθλημα Ιταλίας στην καριέρα του με την Τρεντίνο , καθώς η ομάδα του Τρέντο κέρδισε με 3-0 (26-24, 25-20, 25-19) στην έδρα της Μόντενα και με σκορ 3-1 νίκες κατέκτησε το 70ο σκουντέτο.

Ο αρχηγός της Eθνικής Ελλάδας ήταν συγκλονιστικός τελειώνοντας το ματς με 13 πόντους (πρώτος σκόρερ μαζί με τον Καζίτσκι), αλλά κυρίως ήταν καθοριστικός αφού αυτός καθάρισε το πρώτο δραματικό σετ.
Η Μόντενα προηγήθηκε με 24-23 και στην επόμενη φάση χάλασε την υποδοχή του Τρέντο, αλλά ο Τζούριτς με επίθεση από την πίσω ζώνη ισοφάρισε σε 24-24 για να ακολουθήσει άουτ του Ενγκαπέ (24-25) και νέα εκπληκτική κόντρα επίθεση από τον Τζούριτς για το 24-26!
Ο Τζούριτς με νέα επίθεση έκανε το 18-21 στο δεύτερο σετ το οποίο καθάρισε ο επίσης εκπληκτικός 19χρονος πασαδόρος του Τρέντο Σιμόνε Τζιανέλ ο οποίος αναδείχθηκε πανάξια MVP του πρωταθλήματος, ενώ το τρίτο σετ ξεκίνησε με ένα απίστευτο ατομικό μπλοκ του Τζούριτς στον Ενγκαπέ που έκανε το Πάλα Πανίνι και τους 4.000 οπαδούς της Μόντενα να… παγώσουν αφού ήταν πλέον φανερό ότι ο τελικός δεν μπορούσε να γυρίσει.
Στο φινάλε του αγώνα έγινε η απονομή (αρκετοί οπαδοί της Μόντενα είχαν αποχωρίσει από τις κερκίδες) και φυσικά κανείς μα κανείς πέραν όλων όσων είχαν δικαίωμα δεν μπήκε μέσα αφήνοντας τους παίκτες της Τρεντίνο να απολαύσουν την επιτυχία τους.
Κι αφού σήκωσαν την κούπα, όλοι μαζί κατευθύνθηκαν στους περίπου 200 οπαδούς τους και πανηγύρισαν όλοι μαζί τον τίτλο…

VOLLEY PALLAVOLO PLAY OFF GARA 4. PARMAREGGIO MODENA - ENERGY T.I. DIATEC TRENTINO.

VOLLEY PALLAVOLO PLAY OFF GARA 4. PARMAREGGIO MODENA – ENERGY T.I. DIATEC TRENTINO.