Το σήκωσε ο Ναδάλ στο Άμπου Ντάμπι

Το 2016 δεν είναι η χρονιά που θα ήθελε να θυμάται ο Ράφαελ Ναδάλ που ταλαιπωρήθηκε από τους τραυματισμούς. Ωστόσο κατάφερε να την κλείσει κερδίζοντας έναν τίτλο.

Ο Ισπανός επικράτησε στον τελικό του τουρνουά Μουμπαντάλα που διεξήχθει στο Άμπου Ντάμπι των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, με 2-0 (6-4, 7-6) επί του Βέλγου (Νο11 στην παγκόσμια κατάταξη) Νταβίντ Γκοφέν.
Ο 30χρονος Ναδάλ θα αναχωρήσει για το Μπρίσμπεϊν ποπου θα συμμετάσχει σε ακόμα ένα τουρνουά πριν από την έναρξη του όπεν της Αυστραλίας.
Στον αγώνα για την τρίτη θέση, ο σερ Άντι Μάρεϊ (χρίστηκε ιππότης) επικράτησε 6-3, 7-6 επί του Μίλος Ράονιτς ενώ για την 5η θέση ο Γάλλος Τζο Βιλφρέντ Τσονγκά νίκησε τον Τόμας Μπέρντιχ 2-1 σετ (6-7 6-3, 6-3).