Οκτώ μέρες έχουν απομείνει για να μάθουμε τους κορυφαίους αθλητές στίβου στον κόσμο για το 2017 και η IAAF δημοσίευσε τους λόγους για τους οποίους κατέληξε στην τριάδα Αγιάνα, Στεφανίδη και Τιάμ.

Όπως έχει ειπωθεί αρκετές φορές, μπορεί στην ψηφοφορία να συμμετείχε το κοινό αλλά και όσοι ασχολούνται με το στίβο (εθνικές ομοσπονδίες, δημοσιογράφοι κτλ), ωστόσο η τεχνική επιτροπή της IAAF ήταν αυτή που αποφάσισε για την κορυφαία όλων.
Ακολουθεί η ανάλυση από την παγκόσμια ομοσπονδία για το σκεπτικό της επιλογής των τριών.

Αλμάζ Αγιάνα (Αιθιοπία) – 5.000/10.000μ.
Ένας τραυματισμός ανάγκασε την Αγιάνα να χάσει μεγάλο μέρος της σεζόν του 2017 με αποτέλεσμα να πάει στο Λονδίνο για να αγωνιστεί στο παγκόσμιο δίχως να έχει κάνει άλλο αγώνα πριν. Λίγα λεπτά όμως από την εκκίνηση των 10.000μ. ήταν η απόλυτη κυρίαρχη της κούρσας τρέχοντας όπως είχε τρέξει ένα χρόνο πριν στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Μετά από ένα συντηρητικό πρώτο μισό του αγώνα, αύξησε το ρυθμό της σε καθε στροφή για να κάνει στο δεύτερο πεντάρι της κούρσας 14:25. Τελικά κέρδισε με 46 δευτερόλεπτα διαφορά που είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία των αγώνων, κάνοντας την κορυφαία επίδοση για το 2017 με 30:16.32. Κατέκτησε και το αργυρό μετάλλιο στα 5.000μ. μόλις οκτώ μέρες αργότερα καθιστώντας τον εαυτό της, ως την πιο πετυχημένη γυναίκα αθλήτρια της διοργάνωσης.

Κατερίνα Στεφανίδη (Ελλάδα) – επί κοντώ
Η Ελληνίδα επικοντίστρια ολοκλήρωσε τη χρονιά αήττητη στον ανοιχτό στίβο. Η μοναδική της ήταν το 2017, ήταν στον κλειστό τον περασμένο Φεβρουάριο και από τότε έκανε 14 συνεχόμενες νίκες. Το σερί των νικών της περιλαμβάνει και το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνου, όπου έκανε την κορυφαία επίδοση της χρονιάς πηδώντας 4.91μ. για να ανέβει στην 4η θέση όλων των εποχών. Η 27χρονη κέρδισε επίσης και το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό κλειστού στίβου στο Βελιγράδι, τον τελικό στο ντάιμοντ λιγκ των Βρυξελλών ενώ είχε τις τρεις καλύτερες επιδόσεις της χρονιάς.

Ναφισάτου Τιάμ (Βέλγιο) – έπταθλο
Η Βελγίδα αθλήτρια των συνθέτων ξεκίνησε τη χρονιά κερδίζοντας το χρυσό στο πένταθλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου σημειώνοντας την κορυφαία επίδοση στον κόσμο με 4.870 βαθμούς.
Δύο μήνες αργότερα, ανέβηκε στην τρίτη θέση της λίστας όλων των εποχών στο έπταθλο κερδίζοντας το μίτινγκ στο Γκότζις με 7.013 βαθμούς έχοντας πηδήξει 1.98μ. στο ύψος και ρίξει 59.32μ. στον ακοντισμό.
Στο παγκόσμιο του Λονδίνου, δεν στόχευσε στη μεγάλη επίδοση, αλλά στο να εξασφαλίσει το χρυσό μετάλλιο. Επιβεβαίωσε τις προσδοκίες και στα επτά αγωνίσματα και κέρδισε τον τίτλο συγκεντρώνοντας 6.784 βαθμούς.

Yπενθυμίζουμε ότι η κορυφαία αθλήτρια για το 2017 θα ανακοινωθεί στις 24 Νοεμβρίου στο γκαλά της IAAF που θα γίνει στο Μονακό.