ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Το χάλκινο μετάλλιο στη Γαλλία δια χειρός Καραμπάτιτς (video)

Ο Νίκολα Καραμπάτιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του μικρού τελικού στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Κροατίας, οφηγώντας τη Γαλλία στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Ο σταρ της Γαλλίας σημείωσε εννέα γκολ χαρίζοντας τη νίκη με 32-29 (17-14) στους τρικολόρ επί της Δανίας. Αυτό είναι το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο της Γαλλίας σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μετά το 2008. Για τον Καραμπάτιτς είναι το 14ο μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση με τη Γαλλία.
Στον επαναληπτικό του τελικού των Ολυμπιακών Αγώνων του 2016 στο Ρίο, οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων Γιανίκ Γκριν Κρεϊμπεργκ και Σιρίλ Ντιμουλάν είχαν ήδη από επτά αποκρούσεις στα πρώτα 30 λεπτά, ωστόσο ένα ξέσπασμα των Γάλλων με 6-1 τους έδωσε αέρα τεσσάρων τερμάτων (16-12). Μια διαφορά που διατήρησαν και στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσουν τελικά στη νίκη και την κατάκτηση του μεταλλίου.