Το χάσαμε στα πέναλτι

Μετά από μία ηρωική προσπάθεια και παίζοντας λαβωμένη, λόγω των όσων προηγήθηκαν στα δύο τελευταία παιχνίδια, η Εθνική νέων ανδρών ξεπέρασε τα όριά της, κοντράρισε τους Ούγγρους και τελικά ηττήθηκε στο μικρό τελικό στα πέναλτι.

Παράπονο από αυτή την Εθνική ομάδα δεν πρέπει να έχει κανείς. Οι νέοι άνδρες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου έκανε το καθήκον της και με το παραπάνω, ξεπέρασε τα όριά της και έχασε το χάλκινο μετάλλιο για ένα πέναλτι. Στο μικρό τελικό με την Ουγγαρία, η Ελλάδα παίζοντας με απουσίες στάθηκε επάξια απέναντι στους Μαγυάρους τους οποίους οδήγησε στα πέναλτι μετά το ισόπαλο 9-9. Μάλιστα η Εθνική μας έκανε φοβερή ανατροπή στο τελευταίο οκτάλεπτο, όπου από το 9-6 ισοφάρισε με ένα επιμέρους 0-3. Στα πέναλτι οι δύο ομάδες έχασαν από δύο στην πρώτη πεντάδα και μετά όταν εκτελούσαν από ένα, οι Κροάτες επιδεικνύοντας μεγαλύτερη ψυχραιμία και πανηγύρισαν τη νίκη και το χάλκινο μετάλλιο. Το συγκεκριμένο παγκόσμιο στο Αλμάτι του Καζακστάν πάντως αποτέλεσε τεράστιο «σχολείο» για τους νεαρούς Έλληνες διεθνείς αλλά και τον Χατζηθεοδώρου, που παρακολούθησε το παιχνίδι από την κερκίδα λόγω τιμωρίας.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με 3-1 στην πρώτη περίοδο, οι Ούγγροι μείωσαν στο ένα γκολ (4-3) στο δεύτερο οκτάλεπτο, ενώ πήραν προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (5-6) για να φτάσουμε στο δραματικό τέταρτο οκτάλεπτο και τη διαδικασία των πέναλτι με την κατάληξη που προαναφέραμε.

Οκτάλεπτα 3-1, 1-2, 1-3, 4-3 πεν. 3-4