TOKYO 2020

TOKIO 2020 – Παραολυμπιακοί: Μεγάλη εμφάνιση και 6η θέση για τον Κωνσταντινίδη

Με την 6η θέση στη σφαιροβολία F32 ολοκλήρωσε την παρουσία του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ο Θανάσης Κωνσταντινίδης.

Ο 51χρονος χρυσός Παραολυμπιονίκης του Ρίο, πήγε στο Τόκιο έχοντας 10.64μ και αυτήν την επίδοση κυνήγησε στον τελικό για να ανέβει στο βάθρο. Στον κορυφαίο όμως τελικό που έχει γίνει ποτέ στο αγώνισμα , το 10.66μ δε θα ήταν αρκετό. Ο κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ, Κινέζος Λ Λιου με 12.05μ, έριξε 92 πόντους μακρύτερα. Με 12.97μ έκανε νέο παγκόσμιο ρεκόρ και πήρε το χρυσό μετάλλιο. Με ευρωπαϊκό ρεκόρ ο Αλεξέι Τσούπκιν από τη Ρωσία πήρε το αργυρό ρίχνοντας 11.31μ. Με μεγάλο ατομικό ρεκόρ ο Μοχάμεβτ Αλ Μασάικι από το Ομάν πήρε το χάλκινο ρίχοντας 10.84μ.
Με δύο έγκυρες προσπάθειες στις έξι, ο Κωνσταντινίδης έριξε 9.58μ και κατέλαβε την 6η θέση.