Τον «έπνιξε»

Ο Ολυμπιακός δεν κέρδισε απλά τον Παναθηναϊκό στον πρώτο τελικό της Α1 ανδρών αλλά τον… έπνιξε. Οι πράσινοι έζησαν έναν «εφιάλτη» στο Παπαστράτειο, από το οποίο έφυγαν ηττημένοι με 16-2

του Άκη Ιωακείμογλου

Με τους πάγκους να μεταφέρονται απέναντι από τις κερκίδες και την αστυνομική παρουσία να είναι έντονη εντός και εκτός κολυμβητηρίου άρχισε στο Παπαστράτειο η σειρά των τελικών της Α1 ανδρών. Σε αυτό το ελαφρώς… ποδοσφαιρικό κλίμα ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 όπως αναμενόταν χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν τον Παναθηναϊκό που αγωνίστηκε με δύο απουσίες, εντός και εκτός πισίνας. Εκτός πισίνας, από τον πάγκο του, απουσίαζε ο τιμωρημένος Κώστας Λούδης, ενώ μέσα σε αυτήν δεν ήταν ένας εκ των κορυφαίων των πράσινων, ο Παναγιώτης Παπαδόγκωνας.
Ο Ολυμπιακός από την αρχή του αγώνα είχε το προβάδισμα στο σκορ, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 2-0 στο πρώτο οκτάλεπτο, κατά το οποίο ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πετύχει γκολ ούτε στις δύο περιπτώσεις που έκανε επίθεση με παίκτη παραπάνω. Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε περίπου 12 λεπτά για να βρει δίχτυα και το κατάφερε σε επίθεση με παίκτη παραπάνω με σκόρερ τον Γερακούδη, όταν όμως ο Ολυμπιακός είχε ήδη κάνει το 3-0. Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν και άλλο τη διαφορά με δύο γκολ του Μάγιαρακ κάνοντας το 5-1, την ώρα που ο Στέφανος Γαλανίδης πραγματοποιούσε εξαιρετική εμφάνιση αποκρούοντας συνέχεια τα σουτ των αντιπάλων. Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν ένα βατερλό για τον Παναθηναϊκό, αφού οι αντίπαλοι σκόραραν κατά ριπάς και το 5-1 του ημιχρόνου έγινε 10-2 με το τέλος της περιόδου. Με τον Γαλανίδη να κατεβάζει ρολά και τους παίκτες του Ολυμπιακού να σκοράρουν με οποιονδήποτε τρόπο, το επιμέρους 5-1 ήρθε εύκολα για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν ακόμα και με 10-1. Μέσα σε δυόμισι λεπτά στην τελευταία περίοδο, το 10-2 έγινε 13-2 και η διαφορά όλο και μεγάλωνε από τον Ολυμπιακό, που δεν κατέβαζε ταχύτητα και δεν θα μπορούσε άλλωστε να το κάνει απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο και μπροστά στο κοινό του. Κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 16-2. Η σειρά μεταφέρεται τώρα στο Ιλίσιο, με το δεύτερο παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή στις 19:00.

Οκτάλεπτα 2-0, 3-1, 5-1, 6-0
Ολυμπιακός (Βλάχος) Μάγιαρακ 4, Μουρίκης 3, Κολόμβος 2, Ποντικέας 1, Βλαχόπουλος 1, Δερβίσης 1, Ντόσκας 1, Γούνας 1, Φουντούλης 1, Δελακάς 1