Του πήρε τη νίκη μέσα από τα χέρια

Ο Κολομβιανός Χαρλισίνο Παντάνο ήταν ο νικητής του δέκατου πέμπτου ετάπ του Γύρου της Γαλλίας και ενώ στο ξεκόλλημα για μεγάλο μέρος της διαδρομής βρισκόταν ο Ράφαλ Μάικα που τελικά τερμάτισε δεύτερος. Πάντα μπροστά ο Κρις Φρουμ στη γενική κατάταξη.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο Ράφαλ Μάικα βρισκόταν στο ξεκόλλημα της ημέρας, βρέθηκε να οδηγεί την κούρσα στην τελευταία ανάβαση αλλά ο ο Χαρλισίνο Παντάνο ήταν εκείνος που νίκησε στο δέκατο πέμπτο ετάπ του Γύρου της Γαλλίας. Την πρώτη θέση είχε στα χέρια του για αρκετά λεπτά ο Μάικα καθώς έκανε την επίθεσή του στην τελευταία ανηφόρα αλλά στην κατάβαση λίγο ο χρόνος που έχασε από ένα οδηγικό λάθος και λίγο η γρήγορη καταδίωξή του από τον Παντάνο οδήγησαν τους δύο να ποδηλατούν μαζί στα τελευταία χιλιόμετρα. Ο 27χρονος έγινε ο πρώτος αναβάτης στον φετινό Γύρο της Γαλλίας που σημειώνει την παρθενική του νίκη σε γκραν τουρ. Ο Κρις Φρουμ διατήρησε το προβάδισμά του στη γενική κατάταξη αφού δεν πιέστηκε ιδιαίτερα από τους αντιπάλους του σε καμία από τις εξι κατηγοριοποιημένες αναβάσεις. Το δέκατο πέμπτο ετάπ είχε μήκος 160χλμ. με εκκίνηση το Μπουρζ αν Μπρές και τερματισμό το Κουλόζ. Νωρίς νωρίς αποσπάστηκαν 30 αθλητές από το πελοτόν μεταξύ των οποίων ο Βιτσέντζο Νίμπαλι και ο Τομ Ντιμουλάν. Ο Ολλανδός έκανε την προσπάθειά του να ξεκολλήσει στα 70χλμ. πριν το τέλος αλλά το έπιασαν ο Νίμπαλι, ο Παντάνο και ο Ντομένικο Ποτσοβίβο. Στις ανηφόρες που ακολούθησαν προέκυψαν αλλαγές στους προπορευόμενους καθώς κάποιοι δεν άντεξαν και υποχωρήσαν. Τη ίδια στιγμή στο πελοτόν εκτός από μία επίθεση του Φάμπιο Άρου στην οποία απάντησε ο Αλεχάντρο Βαλβέρδε, δεν υπήρξε κάποια άλλη έντονη κινητικότητα. Μπροστά οδηγούσαν την κούρσα οι Παντάνο και Μάικα με τον δεύτερο να ξεφεύγει στην τελευταία ανηφόρα περίπου 20χλμ. πριν το φινάλε. Ο Πολωνός έφτασε τη διαφορά από τον Παντάνο στα είκοσι δευτερόλεπτα αλλά τελικά ο Κολομβιανός τον έφτασε στην κατηφόρα και πήρε τη νίκη. Το ετάπ της Δευτέρας είναι ευθεία και έχει μήκος 209χλμ. Η διαδρομή θα ξεκινήσει από το Μουαράν αν Μοντάν και θα ολοκληρωθεί στη Βέρνη της Ελβετίας.