Του στέρησαν το μετάλλιο

Ακόμη μια μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Χρήστος Βολικάκης στο παγκόσμιο κύπελλο ποδηλασίας πίστας, στο Κάλι της Κολομβίας και πλέον βρίσκεται σχεδόν με τις δύο ρόδες στους Ολυμπιακούς του Ρίο.

του Ηλία Τάταλα

Ο Βολιώτης ποδηλάτης κατέκτησε την τέταρτη θέση στο αγώνισμα του Κέιριν, όμως έπρεπε να είχε ανέβει στο βάθρο, καθώς ο αντίπαλός του, Αμερικανός Αμερικανός Μάθιου Μπαρανόσκι, βγήκε εκτός πορείας και είχε επαφή με τον Βολικάκη. Ακόμη κι έτσι, όμως, ο 26χρονος πρωταθλητής πήρε τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη του αγωνίσματος στα τρία παγκόσμια κύπελλα της σεζόν, επίδοση που κατά 99% τον στέλνει στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016.

“Τα νέα από το Κάλι είναι ευχάριστα, με την τέταρτη θέση που κατέκτησα και τη δεύτερη θέση στη γενική. Όλοι στο ποδηλατοδρόμιο περίμεναν ότι ο Αμερικανός θα ακυρωθεί, διότι στην τελική ευθεία άλλαξε πορεία και ήρθαμε σε επαφή. Ήταν αντικανονικό αυτό που έκανε, όλες οι ομάδες μας είπαν ότι το χάλκινο μετάλλιο έπρεπε να ήταν δικό μας. Σε κάθε περίπτωση είμαι ευχαριστημένος γιατί έφτασα μία ανάσα από το βάθρο, αμέσως μετά το χάλκινο μετάλλιο του Λονδίνου και ήρθε ακόμη πιο κοντά η Ολυμπιακή πρόκριση για το Κέιριν”, τόνισε στο Sportsfeed o Χρήστος Βολικάκης, που δεν σταματά εδώ… Σήμερα θα αγωνιστεί στο σπριντ και παρά την κούραση από την υπερπροσπάθεια στο πρώτο αγώνισμα, φιλοδοξεί να πετύχει ένα καλό πλασάρισμα.

Εκτός από τον Βολικάκη, στο παγκόσμιο κύπελλο του Κάλι αγωνίζεται και ο Γιάννης Σπανόπουλος, ο οποίος μετά από τρία αγωνίσματα βρίσκεται στην 23η θέση της κατάταξης στο όμνιουμ και σήμερα θα προσπαθήσει να πλασαριστεί στην 18άδα.