ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Τρεις προκρίσεις σε τελικούς στο παγκόσμιο Κ23

Τρεις προκρίσεις σε τελικούς μέτρησε σήμερα η Εθνική ομάδα κωπηλασίας νέων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της κατηγορίας που διεξάγεται στο Πόζναν της Πολωνίας.

Πανηγυρικά στον τελικό του διπλού σκιφ κοριτσιών πήραν οι Σοφία Ασουμανάκη και Αννέτα Κυρίδου. Οι δυο πρωταθλήτριες πήραν την πρώτη θέση στον ημιτελικό τους σημειώνοντας τη δεύτερη καλύτερη επίδοση στον ημιτελικό με 7:16.42. Εξαιρετική εμφάνιση και για τι αντίστοιχο πλήρωμα των ανδρών με τους Γιάννη Καλανδαρίδη και Χρήστο Στεργιάκα να κατακτούν τη δεύτερη θέση και προκρίνονται στο μεγαλο τελικό. Το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε σε 6:33.28 και μετά τα πρώτα 500 μέτρα που ήταν στην τρίτη θέση σταθεροποιήθηκε στη δεύτερη όπου και τερμάτισε.
Τελικός και για το διπλό ελαφρύ των γυναικών με τις Αναστασία Βόντσου και Θωμαϊδα Εμμανουηλίδου να κατακτούν την τρίτη θέση του ημιτελικού με χρόνο 7:31.23 και να κλείνουν θέση για την πρώτη εξάδα του αγωνίσματος. Αντίθετα το αντίστοιχο πλήρωμα των αγοριών με τους Αριστείδη Γραμμενιάτη-Χαράλαμπο Ντινενή πήρε την 6ηθέση στον ημιτελικό με 6:56.13 και θα αγωνιστεί στο μικρό τελικό.
Για μόλις 20 εκατοστά του δευτερολέπτου έχασε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών ο Νίνος Νικολαϊδης. Ο πρωταθλητής του ΕΝΟΑ τερμάτισε στην τέταρτη θέση σημειώνοντας χρόνο 7:19.33 ενώ την τρίτη θέση και το εισιτήριο για τον τελικό κέρδισε ο Αυστριακός Κέπλινγκερ που τερμάτισε σε 7:19.15.
Εκτός τελικού έμεινε και η Μαρία Πέργουλη στο αντίστοιχο αγώνισμα των κοριτσιών. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πήρε την τέταρτη θέση στον ημιτελικό με 8:24.14 και θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό.
Άγγιξαν το βάθρο αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν. Οι Χριστίνα Μπούρμπου, Μαρία Κυρίδου τερμάτισαν στην τέταρτη θεση του τελικού της δικώπου με 7:36.40 λιγότερο από 2 δεύτερα πίσω από την βάρκα της Χιλής που κατέκτησε το χάλκινο τερματίζοντας σε 7:34.14.
Στα τελευταία μέτρα της κούρσας έχασε το μετάλλιο η δίκωπος των αγοριών στο τελικό της δικώπου. Οι Στέφανος Ντούσκος και Σπύρος Καλέντζης ήταν μέχρι τα 1000μ. στη δεύτερη θέση, πέρασαν τρίτοι στα 1500μ. αλλά στα τελευταία μέτρα τους ξεπέρασαν οι Ιταλοί με αποτέλεσμα να τερματίσουν στην τέταρτη θέση με χρόνο 6:50.07 ενώ το χάλκινο κέρδισε το ιταλικό πλήρωμα με 6:48.23