ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Τρία μετάλλια για τους Έλληνες στη Φουτζέιρα

Τρία μετάλλια για το ελληνικό τάε κβον το συγκεντρώθηκαν στο τουρνουά της κατηγορίας G2 στην πόλη Φουτζέιρα ( 8TH FUJAIRAH OPEN 2020), στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Τρία μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές, μέλη της προολυμπιακής ομάδας, του τάε κβον ντο σε τουρνουά που πραγματοποιήθηκε στη Φουτζέιρα. Ο Αποστόλης Τεληκωστόγλου ήταν ο νικητής της κατηγορίας του (80κ) κατακτώντας το χρυσό ενώ η Φένια Τζέλη (57κ) κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και ο Κωνσταντίνος Χαμαλίδης (68κ).
Η ομάδα βρισκόταν στη Μαγιόρκα για το δεύτερο κομμάτι της προετοιμασίας της ενώ θα συνεχίσει τις προπονήσεις της εντός συνόρων με στόχο την καλύτερη εμφάνιση και την Ολυμπιακή πρόκριση στο προολυμπιακό τουρνουά τάε κβον ντο που θα διεξαχθεί στο Μιλάνο (24-25/4).