ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Τρία χάλκινα από την Κωνσταντινίδη στη Ντόχα

Με την κατάκτηση τριών χάλκινων μεταλλίων ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο 5ο παγκόσμιο κύπελλο αρσης βαρών που διεξάγεται στη Ντόχα.

Η Ελένη Κωνσταντινίδη κατέκτησε τρία χάλκινα μετάλλια στην κατηγορία των 87κ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στο αρασέ σήκωσε 86κ., στο ζετέ 110κ. και στο σύνολο με 196κ. κατέλαβε την 3η θέση. Θα πρέπει να σημειωθεί ωστόσο ότι στην κατηγορία συμμετείχαν τρεις αθλήτριες με την Καζακστανή Ραουσάν Μεσιτκάνοβα να κερδίζει το αρασέ με 100κ. να είναι δεύτερη στο ζετέ με 115κ. και δεύτερη και στο σύνολο με 215κ. Η Ουγγαρέζα Κριστίνα Μάγκατ ήταν δεύτερη στο αρασέ με 96κ.,πρώτη στο ζετέ με 120κ. και πρώτη στο σύνολο με 216κ.
Με τα τρία χάλκινα μετάλλια της Κωνσταντινίδη ολοκληρώθηκε το παγκόσμιο κύπελλο για την Ελλάδα. Μια διοργάνωση που κύλησε εξαιρετικά για τους Ελληνες αθλητές που κατέκτησαν στο σύνολο 6 μετάλλια και σημείωσαν 2 πανελλήνια ρεκόρ.