ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Τρίτη θέση στη Μαλαισία για Τσοπούλου, Μαναβή

Με την 3η θέση στο μονάστερο τουρνουά του Λανγκάουϊ ολοκλήρωσε την Ασιατική της τουρνέ η Εθνική ομάδα μπιτς βόλεϊ.

Στον αγώνα για θέσεις 3-4 το ελληνικό δίδυμο επικράτησε των Σαουάμε, Σακαγκούτσι από την Ιαπωνία με 2-1 (13-21, 21-3, 15-13) όπως ακριβώς και στην πρεμιέρα του τουρνουά (και πάλι με ανατροπή) κατακτώντας την 3η θέση και προσθέτοντας 160 βαθμούς στη βαθμολογία της στην παγκόσμια κατάταξη.
Κι νίκη των κοριτσιών αποκτά ακόμη μεγαλύτερη σημασία καθώς ήρθε λίγες ώρες μετά τη δραματική τους ήττα στον ημιτελικό (19-17 στο τάι μπρέικ), αλλά μπόρεσα να ανασυνταχθούν και να πάρουν τη νίκη στον τελευταίο τους αγώνα.
Έτσι Κωνσταντίνα Τσοπούλου και Δήμητρα Μαναβή επιστρέφουν στην Ελλάδα έχοντας κατακτήσει σε δύο εβδομάδες τη 2η θέση στην Καμπότζη (Μπαταμπάνγκ) και την 3η στην Μαλαισία προσθέτοντας 340 βαθμούς στην κατάταξη τους…
«Χάσαμε στον ημιτελικό σε ένα φοβερό ματς, με πάρα πολλές ανατροπές… Μετά από αυτή την ήττα και με τον τρόπο που ήρθε ήταν πολύ να δύσκολο να επανέλθουμε κυρίως ψυχολογικά στον αγώνα για τις θέσεις 3-4 και ήθελε πολύ σωστοί διαχείριση, αλλά τα καταφέραμε κι αυτό μας κάνει πολύ χαρούμενες», τόνισαν τα δύο κορίτσια και συνέχισαν:
«Μας ικανοποιεί η 3η θέση γιατί ο στόχος μας εξ αρχής ήταν και στα δύο τουρνουά που συμμετείχαμε ήταν να είμαστε μέσα στα μετάλλια και πήραμε μια 2η και μια 3η θέση, αλλά όσο να’ ναι υπάρχει μια πικρία γιατί ήμασταν πολύ κοντά στο να είμαστε σε ένα δεύτερο τελικό.
Παρόλα αυτά είμαστε φυσικά χαρούμενες για την απόδοση μας στα δύο τουρνουά καθώς συνεχώς παίζουμε καλύτερα κι αυτό φαίνεται από τα αποτελέσματα και βγαίνει και στο γήπεδο. Αυτά τα δύο τουρνουά ήταν μια εξαιρετική εμπειρία για εμάς και θέλουμε να ευχαριστήσουμε τη My Market το μεγάλο μας χορηγό για την πολύτιμη στήριξη που παρέχει στην προσπάθεια που κάνουμε».
Η ελληνική ομάδα επιστρέφει την Τρίτη στην Ελλάδα, αλλά δεν θα μείνει για πολύ καθώς την Πέμπτη για το Γκέτεμποργκ της Σουηδίας όπου ξεκινά τις υποχρεώσεις της την Παρασκευή από το κυρίως ταμπλό του μονάστερου τουρνουά.