Τρίτη κούρσα, τρίτο ρεκόρ και τρίτο μετάλλιο για τον Βαζαίο!

Ο Ανδρέας Βαζαίος συνεχίζει να εντυπωσιάζει στα τελικά του NCAA που διεξάγονται στη Μινεάπολη. Ο Έλληνας κολυμβητής ανέβηκε για τρίτη φορά στο βάθρο κάνοντας και πάλι ρεκόρ.

Ο Βαζαίος ήταν ο 2ος ταχύτερος στα προκριματικά των 100γ. ύπτιο κολυμπώντας σε 45 δευτερόλεπτα βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ που ήταν 45 ακριβώς. Ταχύτερος ήταν μόνο ο Ρόμπερτ Γκλίντα που ολοκλήρωσε σε 44.99.
Στον τελικό που ακολούθησε έγινε… πόλεμος. Κόλεμαν Στιούαρτ (Νορθ Καρολάινα Στέιτ), Τζιν Σίμπατ (Τέξας) και Βαζαίος πήγαν την κούρσα χεριά – χεριά, με τον Στιούαρτ να τερματίζει πρώτος κάνοντας 44.58, τον Σίμπατ να ακολουθεί με 44.59 και τον Βαζαίο να είναι τρίτος με 44.81 κάνοντας εκ νέου ατομικό ρεκόρ. Αυτό ήταν το τρίτο μετάλλιο για τον Έλληνα πρωταθλητή στα τελικά του NCAA, έχοντας δύο σε ατομικά αγωνίσματα (200γ. μεικτή και 100γ. ύπτιο) και ένα στη σκυτάλη 4Χ200γ. ελεύθερο.
Ο Βαζαίος έγινε και ο πρώτος Έλληνας κολυμβητής που κερδίζει δύο μετάλλια στο NCAA σε ατομικό αγώνισμα.