Τρίτη στο ευρωπαϊκό νέων η Γκουντούρα

Εξαιρετική εμφάνιση από τη Δώρα Γκουντούρα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων που διεξάγεται στη Φιλιππούπολη, κατέκτησε μετάλλιο για την ελληνική ξιφασκία μετά από αρκετό χρονικό διάστημα.

Η αθλήτρια της ΑΕΚ κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στην σπάθη διεκδικώντας την πρόκριση στον τελικό αλλά τελικά έμεινε εκτός χάνοντας 15-14 από τη Λίζα Πούζταϊ. Η Ουγγαρέζα στη συνέχεια ηττήθηκε από τη Ρωσίδα Σοφία Ποζντιάκοβα 15-12 και έμεινε στη δεύτερη θέση.
Η Γκουντουρά ξεκινήσε από τον όμιλο κάνοντας το 6Χ6 με αντίπαλες τις Έλενα Ερνάντεθ (Ισπανία), Σαμπίνα Μάρτις (Ρουμανία), Μαρία Τσαρτ (Βρετανία), Μελίς Σαρικάμ (Τουρκία), Ολένα Πισαρένκο (Ουκρανία) και Μικέλα Μπάτισον (Ιταλία).
Στο κυρίως ταμπλό πέρασε τον πρώτο γύρο χωρίς αγώνα και στη συνέχεια επικράτησε 15-10 επί της Ντενίζ Ουνλουντάγκ (Τουρκία) και στη συνέχεια απέκλεισε τη Βαλεντίνα Νάγκι (Ουγγαρία) με 15-7 και για να μπει στην τετράδα με τη νίκη επί της Γαλλίδας Σάρα Νουτσά με 15-11.