ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Τρίτη στον κόσμο η Τζέλη!

Συνεχίζει τη συλλογή μεταλλίων σε μεγάλες διοργανώσεις του τάε κβον ντο η Φανή Τζέλη. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νεανίδων που διεξάγεται στο Χαμάμετ της Τυνησίας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 55 κιλά.

Η αθλήτρια του ΣΟΑΤ Τρικάλων ζευγάρωσε τα χάλκινα μετάλλια της καθώς το περασμένο καλοκαιρι είχε κερδίσει το χάλκινο στο αντίστοιχο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Στον πρώτο γύρο η Τζέη νίκησε 11-3 την Στάρλα Ντάιαμοντ Σαντάνα από τη Δομινικανή Δημοκρατία, ενώ αμέσως μετά επικράτησε με 15-0 της Σάιρα Ισαμπέλ Γκαρμπάνζος από τις Φιλιππίνες. Στα προημιτελικά νίκησε 23-3 την Έλενα Κισέμα από την Κροατία και προκρίθηκε στα ημιτελικά μετά τη νίκη με 11-5 επί της Καντίδα Σενγκσίν από την Ταϊλάνδη. Στον αγώνα για την είσοδό της στον τελικό, ηττήθηκε με απόφαση των διαιτητών (υπεροχή, 2-2) από την Τσία Λινγκ Λο από την Κινεζική Ταϊπέι.
Αυτό είναι το 26ο μετάλλιο της Ελλάδας σε παγκόσμια πρωταθλήματα εφήβων/νεανίδων. Η αρχή είχε γίνει το 1996 στην Βαρκελώνη όπου είχε κατακτήσει ένα χρυσό και τέσσερα χάλκινα, ενώ η καλύτερή της συγκομιδή ήταν το 2002 στο Ηράκλειο όπου είχε πανηγυρίσει επτά μετάλλια.