Τρίτοι στον κόσμο Γιάνναρος, Μαγδανής, Κόνσολας και Νικολαΐδης

Το είχαμε πει. Το τετραπλό σκιφ ελαφρών βαρών, είναι το βαρύ χαρτί της ελληνικής κωπηλασίας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Σαρασότα των ΗΠΑ και πριν αλέκτορα φωνήσαι τρις, Γιάνναρος, Μαγδανής, Λευτέρης Κόνσολας και Νικολαΐδης κέρδισαν το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στη διοργάνωση.

Η φοβερή ελληνική τετράδα, ολοκλήρωσε πριν από λίγο τον τελικό σε 5:53.640 και κατέλαβε μετά από τρομερή κούρσα την τρίτη θέση. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η γαλλική ομάδα με 5:51.850 και στη δεύτερη ακολούθησε το βρετανικό πλήρωμα με 5:52.020.
Αυτό το χάλκινο μετάλλιο είναι το πρώτο ελληνικό στη φετινή διοργάνωση, αλλά και το τελευταίο καθώς το δίδυμο Κατερίνα Νικολαΐδου – Αννέτα Κυρίδου στο διπλό σκιφ, ολοκλήρωσε στην έκτη θέση του ημιτελικού και θα αγωνιστεί στον αυριανό τελικό Β.
Με την κατάκτηση της 3ης θέση και χρόνο 7:29.94 στον τελικό Δ του σκιφ ελαφρών βαρών ολοκλήρωσε την παρουσία του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Σαρασότα ο Γιώργος Κόνσολας. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 21η θέση στη γενική του αγωνίσματος.