Τρομερός Βαζαίος υπερασπίστηκε τον τίτλο του!

Στον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος του NCAA, ο Ανδρέας Βαζαίος ήταν αυτός που χάρισε στο Νορθ Καρολάινα Στέιτ τη μοναδική του νίκη στους φετινούς τελικούς.

Ο Έλληνας κολυμβητής ήταν ο μόνος που κατέβηκε το 1:40 στα προκριματικά των 200γ. πεταλούδας (σε 25αρα πισίνα) κολυμπώντας σε 1:39.54, λίγο καλύτερα από τους περσινούς προκριματικούς που ήταν στο 1:39.6. Λίγες ώρες αργότερα, ο Βαζαίος έπεσε στον τελικό έχοντας ατομικό ρεκόρ 1:38.60, που είναι η τρίτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών. Κολύμπησε σε 1:38.57, έκανε ατομικό ρεκόρ και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο διατηρώντας τον τίτλο του πρωταθλητή αφήνοντας δεύτερο το Βίνι Λάνζα του Ιντιάνα που έκανε 1:39.63 και τρίτο τον Ζενγκ Κουά του Καλιφόρνια με 1:39.68.
Παρά τη σημαντική συμβολή του Βαζαίου (είχε και 2η θέση στις 200γ. μεικτή και 4η στις 100γ. ύπτιο) το Νορθ Καρολάινα Στέιτ έμεινε εκτός βάθρου καθώς με 307 βαθμούς ολοκλήρωσε 4ο. Πρωταθλητές ήταν οι κολυμβητές του Καλιφόρνια με 560 βαθμούς και ακολούθησαν το Τέξας (475) και το Ιντιάνα (385,5).