Τσάμπα ήττα

Τάσεις αυτοχειρίας παρουσίασε η Εθνική γυναικών, που έχασε από την Ολλανδία με 10-9, σε ένα παιχνίδι όπου θα μπορούσε κάλλιστα να είναι νικήτρια. Η Ελλάδα περιμένει ουσιαστικά τώρα να μάθει τον αντίπαλό της στα χιαστί, αφού θα είναι τρίτη στον όμιλό της.

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά στο πρώτο οκτάλεπτο. Παίζοντας καλή άμυνα διαφύλαξε την εστία της, αναγκάζοντας την Ολλανδία να αρκείται σε σουτ από την περιφέρεια, που είτε κατέληγαν στο δοκάρια είτε κόβονταν από το ελληνικό μπλοκ πλην ενός είτε σε δύο περιπτώσεις τα απέκρουσε η Κούβδου. Η μπάλα δύσκολα περνούσε στην αντίπαλη φουνταριστό με τις διεθνείς μας να παίζει αποτελεσματική άμυνα. Στην επίθεση εκμεταλλεύτηκε τις δύο από τις τρεις επιθέσεις με παίκτη παραπάνω και με σκόρερ της Μανωλιουδάκη (στην επαναφορά μετά από σουτ της Ρουμπέση στο δοκάρι), της Ρουμπέση και της Στεφανίας Χαραλαμπίδη σε παίκτη παραπάνω, προηγήθηκε με 3-1. Στη μοναδική φορά που πέρασε η μπάλα στη Ολλανδέζα φουνταριστή και πήραν την αποβολή, οι αντίπαλές μας σκόραραν με τη Φαν ντερ Σλουτ στον παίκτη παραπάνω, στο τελευταίο δευτερόλεπτο.
Στη δεύτερη περίοδο και βλέποντας την Ολλανδία να έχει διάθεση να περάσει την μπάλα στη φουνταριστή και να κερδίσει αποβολές, ο Γιώργος Μορφέσης γύρισε την άμυνα σε ζώνη, τοποθετώντας μία παίκτρια στη μέση. Η άμυνα έφερε αποτέλεσμα, αφού όλα τα σουτ των αντιπάλων μας γίνονταν από την περιφέρεια και είτε χτυπούσαν στο δοκάρι είτε απέκρουσε η Κούβδου, που ήταν σε εξαιρετική ημέρα. Η Εθνική μας ανταποκρίθηκε πολύ καλά και στις άμυνες με παίκτη λιγότερο, ανταποκρινόμενη σε δύο περιπτώσεις. Την ίδια στιγμή όμως δεν μας βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και είναι χαρακτηριστικό ότι σε αυτό το οκτάλεπτο το πρώτο γκολ μπήκε στο 1:44 πριν το τέλος από το μακρινό σουτ της Σμιτ. Οι διεθνείς μας ότι δεν έκαναν στα προηγούμενα λεπτά το έκαναν στο ενάμισι που ακολούθησε και με δύο εξαιρετικά περιφερειακά σουτ της Τσουκαλά και της Κώτσια έκαναν το 5-3. Οι Ολλανδέζες είπαν την τελευταία κουβέντα και πάλι στην εκπνοή του οκταλέπτου. Αυτή τη φορά όχι στο τελευταίο, αλλά στο προτελευταίο δευτερόλεπτο η Νιχούις σκόραρε και «έγραψε» το 5-4, που ήταν σκορ ημιχρόνου.
Το τρίτο οκτάλεπτο άρχισε με ένα προσωπικό γκολ της Σμιτ, η οποία αφού διέσχισε όλη την πισίνα, πέρασε και την προσωπική της αντίπαλο, νίκησε και την Κούβδου και ισοφάρισε σε 5-5. Η Ελλάδα απάντησε με γκολ στον παίκτη παραπάνω με τη Μαργαρίτα Πλευρίτου να κάνει ωραία κίνηση και να εκμεταλλεύεται την πάσα της Ρουμπέση, ενώ η Στόμφορστ στην αμέσως επόμενη έφερε ξανά το σκορ στα ίσια (6-6). Οι επιθέσεις πήραν φωτιά και η Μαργαρίτα Πλευρίτου με ένα δεύτερο συνεχόμενο γκολ από την περιφέρεια, έδωσε νέο προβάδισμα στην Ελλάδα με 7-6. Η Σμιτ συνέχιζε στο μεταξύ να μας κάνει ζημιές και με το τρίτο της γκολ σε επίθεση με παίκτη παραπάνω ισοφάρισε σε 7-7, τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Οι Ολλανδέζες πήραν για πρώτη φορά στο παιχνίδι προβάδισμα με 8-7 με τη Φαν ντερ Σλουτ σε επίθεση με παίκτη παραπάνω, έπειτα από αχρείαστη αποβολή της Μανωλιουδάκη, την ώρα που επέστρεφε στην άμυνα μετά από χαμένη ελληνική επίθεση. Άλλη μία χαμένη ελληνική επίθεση με παίκτη παραπάνω και ένα εύστοχο πέναλτι των Ολλανδέζων τους έδωσε προβάδισμα με δύο γκολ (9-7), ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου, γεγονός που μας έφερε νευρικότητα. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε επίθεση με παίκτη παραπάνω που παίξαμε κάναμε δύο λάθος πάσες και ένα επιθετικό φάουλ.
Στην τελευταία διακοπή ο Μορφέσης έπρεπε προφανώς να αλλάξει κάτι και στο ψυχολογικό κομμάτι, αφού το γεγονός ότι βρεθήκαμε στο -2 είχε επηρεάσει την ομάδα. Η Ρουμπέση μείωσε σε 9-8, οι Ολλανδές απάντησε με περιφερειακό σουτ για το 10-8, όμως η Εθνική μας συνέχισε να χάνει επιθέσεις με παίκτη παραπάνω, γεγονός που δεν της επέτρεπε να καλύψει τη διαφορά. Η Εθνική δεν έβρισκε λύσεις ούτε από τη φουνταριστή, αφού και οι τρεις προσπάθειες της Ασημάκη παρά τις καλές προϋποθέσεις δεν βρήκαν στόχο. Η Ελλάδα 4:00 πριν το τέλος μείωσε σε 10-9 στην κόντρα με την Ελευθερία Πλευρίτου, για να ακολουθήσουν δύο εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις. Η Εθνική μας έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να ισοφαρίσει 2:36 πριν το τέλος με την Τσουκαλά να χάνει πέναλτι, που κέρδισε η Ασημάκη, με την Άαρτς να αποκρούει σε κόρνερ. Η άμυνά μας είχε καθηλώσει τις Ολλανδέζες στο 10, όμως και η Ελλάδα είχε κολλήσει στο 9. Μία χαμένη κόντρα επίθεση και ένα εκπρόθεσμο γκολ της Ξενάκη από τη θέση του φουνταριστού μας οδήγησαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με το 10-9 υπέρ της Ολλανδίας και με επίθεση με παίκτη παραπάνω. Το σουτ της Στόμφορστ χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα χέρια της Κούβδου και η Ελλάδα είχε 30 από τα τελευταία 36 δευτερόλεπτα για να κάνει μία επίθεση και να ισοφαρίσει. Το μόνο που συνέβη ήταν μία λάθος πάσα στα 16 δευτερόλεπτα, που έφερε το κλέψιμο και τη νίκη για την Ολλανδία. Η Ελλάδα έχει ένα ακόμα παιχνίδι με την υποδεέστερη Νότια Αφρική, το οποίο θα κερδίσει, θα πάρει την τρίτη θέση του ομίλου και θα περιμένει τον αντίπαλό της στα χιαστί.

Οκτάλεπτα 2-3, 2-2, 5-2, 1-2