Βαλκανικό: 11 μετάλλια, ξεχώρισαν Γναφάκη-Αναγνωστοπούλου

Συνολικά 10 μετάλλια συγκέντρωσαν οι Έλληνες πρωταθλητές και οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες την πρώτη μέρα του βαλκανικού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Βελιγράδι, όμως παρ’ ότι ανέβηκαν στο βάθρο αρκετοί δεν έκαναν τις επιδόσεις στις οποίες στόχευαν.

Έπταθλο – Στέλλα Τζικανούλα
Στην πρώτη θέση βρίσκεται μετά την ολοκλήρωση των 4/7 η Τζικανούλα που έχει καταγράψει: 15.07 στα 100μ με εμπόδια, 1.71μ στο ύψος, 12.02 στη σφαιροβολία και 27.54 στα 200μ.

Δέκαθλο – Παναγιώτης Πίτας
Με 11.22 στα 100μ, 6.62μ στο μήκος, 13.36μ στη σφαιροβολία, 1.90μ στο ύψος και 50.86 στα 400μ ο δεκαθλητής βρίσκεται στην πέμπτη θέση μετά από 5/10 με 3715 βαθμούς.

Σφυροβολία ανδρών – Μιχάλης Αναστασάκης, Χρήστος Φραντζεσκάκης
Χαμηλά έμεινε η σφυροβολία των ανδρών γενικότερα, με τους δύο Έλληνες να έχουν καλύτερες βολές στα 72.02μ και 72.74μ αντίστοιχα. Οι δυο τους δεν κατάφεραν να συγκεντρώσουν αρκετούς βαθμούς για το Ολυμπιακό ράνκινγκ, όμως παραμένουν σε τροχιά πρόκρισης αμφότεροι.

100μ γυναικών – Ραφαέλα Σπανουδάκη, Κατερίνα Δαλάκα
Με 11.49 στον τελικό (και 11.41 προκριματικό) η Σπανουδάκη τερμάτισε 4η και δεν πήρε αρκετούς βαθμούς για το ράνκινγκ όμως παραμένει εντός πρόκρισης. Η Κατερίνα Δαλάκα με 11.79 τελικό (11.74 προκριματικό) τερμάτισε 8η.

100μ ανδρών – Γιάννης Νυφαντόπουλος, Θοδωρής Βροντινός
Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Νυφαντόπουλος με 10.53μ, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο, ενώ ο Βροντινός δεν κατάφερε να πιάσει το όριο για το ευρωπαϊκό Κ23 τερματίζοντας σε 10.64.

Επί κοντώ γυναικών – Νικόλ Κυριακοπούλου
Με 4.60μ η Νικόλ Κυριακοπούλου πλησίασε το 4.65μ (φετινό της ρεκόρ) και πήρε την πρώτη θέση, λίγο πριν τον μεγάλο αγώνα στο Τόκιο.

Τριπλούν γυναικών – Σπυριδούλα Καρύδη
Δεν της βγήκε το Ολυμπιακό όριο (14.32μ) της νεαρής αθλήτριας όμως με 14.12μ κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο και έδειξε τη σταθερότητά της στα άλματα των 14μ.

400μ εμπόδια γυναικών – Δήμητρα Γναφάκη
Σούπερ εμφάνιση έκανε η Κρητικιά Δήμητρα Γναφάκη που με 57.00 βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ (57.06), τερμάτισε πρώτη για να πάρει το χρυσό και έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση ενώ θα έχει ακόμη δύο αγώνες μπροστά της για να το βελτιώσει ακόμη περισσότερο.

Δισκοβολία γυναικών – Κρίστι Αναγνωστοπούλου
Ένα βήμα πιο κοντά στην Ολυμπιακή πρόκριση πήγε η πρωταθλήτρια της δισκοβολίας που με βολή στα 59.85μ θα ανέβει κοντά στο Νο29 και θα εξασφαλίσει ουσιαστικά τη δεύτερη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Με την επίδοσή της κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

400μ γυναικών – Ειρήνη Βασιλείου, Ανδριάννα Φέρρα
O στόχος των Ολυμπιακών απομακρύνθηκε για την Ειρήνη Βασιλείου που με 53.32 τερμάτισε τρίτη, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, όμως δεν πήρε αρκετούς βαθμούς για το ράνκινγκ. Στην τέταρτη θέση ακολούθησε η Ανδριάννα Φέρρα.

400μ ανδρών – Γιώργος Λαμπρόπουλος
Με 48.76 ο Έλληνας σπρίντερ κατετάγη 9ος.

Ύψος ανδρών – Κώστας Μπανιώτης
Οι Ολυμπιακοί Αγώνες απομακρύνονται και για τον Κώστα Μπανιώτη που με 2.19μ έμεινε στην τέταρτη θέση και δεν πήρε τους βαθμούς που χρειαζόταν για να εκτοξευθεί και να μπει εντός τροχιάς Ολυμπιακών.

Ακοντισμός γυναικών – Ελίνα Τζένγκο
Επιστροφή στις 60άρες βολές για τη νεαρή ακοντίστρια που με 61.42μ επικράτησε στον τελικό του ακοντισμού, παίρνοντας το χρυσό μετάλλιο, ενώ είχε και βολή στα 60.78μ. Θα ανέβει αρκετές θέσεις στο ράνκινγκ όμως οι Ολυμπιακοί παραμένουν αρκετά δύσκολη υπόθεση.

4Χ100μ γυναικών – Δαλάκα, Φέρρα, Γάτου, Πολίτη
Χρυσό μετάλλιο με 45.24 για την ομάδα 4Χ100μ, στην οποία δεν έτρεξε τελικά η Ραφαέλα Σπανουδάκη.

4Χ100μ ανδρών – Ζήκος, Τριβυζάς, Βροντινός, Νυφαντόπουλος
Δεν έκανε τόσο καλή εμφάνιση η τετράδα των ανδρών καθώς τερμάτισαν σε 40.04. Παρ’ όλα αυτά, κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο.

Μπορείτε να δείτε όλα τα αποτελέσματα εδώ.