Βαλκανικό: 9 μετάλλια και επιδόσεις Ολυμπιακών Αγώνων

Με 9 ακόμη μετάλλια και εμφανίσεις που σφραγίζουν Ολυμπιακές προκρίσεις ολοκληρώθηκε το βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου Α/Γ στη Σερβία, για την Εθνική.

200μΡαφαέλα Σπανουδάκη
Με 23.16 η Ελληνίδα σπρίντερ κέρδισε υπερπολύτιμους πόντους στο ράνκινγκ και, πέρα από την πρώτη θέση με φετινό ρεκόρ, κατάφερε να εξασφαλίσει διπλή πρόκριση για το Τόκιο 2020 (100μ, 200μ).

200μ – Παναγιώτης Τριβυζάς
Την τέταρτη θέση με 21.18 κατέλαβε ο Έλληνας σπρίντερ Παναγιώτης Τριβυζάς.

800μΧρήστος Κοτίτσας
Με 1:48.07 ο αθλητής του ΑΣΣ Αλέξανδρου Μακεδονίας πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 1:48.49 από το 2019) ενώ έφτασε πολύ κοντά στο πολυπόθητο 1:47. Με αυτή την επίδοση ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

5.000μΑναστασία Μαρινάκου
Ακόμη μία καλή εμφάνιση έκανε η πρωταθλήτρια των αποστάσεων αφού σημείωσε νέο, μεγάλο ατομικό ρεκόρ στο 5άρι με 16:09.05 για να καταρρίψει το 16:34.98 που είχε σημειώσει φέτος. Παράλληλα πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

100μ με εμπόδιαΕλισάβετ Πεσιρίδου
Η αθλήτρια της Ιωάννας Σιώμου ξεπέρασε τον τραυματισμό και στη σημερινή κούρσα τερμάτισε στον πολύ καλό χρόνο 13.06 καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση για να πάρει υπερπολύτιμους βαθμούς που θα την ανεβάσουν από το Νο40/40 γύρω στο Νο32/40, που της δίνει αρκετά καλές πιθανότητες για πρόκριση στους ερχόμενους Ολυμπιακούς του Τόκιο.

4Χ400μ – Καρκαλάτου, Πολίτη, Φέρρα, Βασιλείου
Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η ελληνική τετράδα στη σκυταλοδορνμία 4Χ400μ με 3:34.87.

Επί κοντώ – Εμμανουήλ Καραλής
Πρώτη θέση με ισοφάριση ατομικού ρεκόρ (5.70μ) πέτυχε ο Εμμανουήλ Καραλή και φαίνεται πως εξασφάλισε την πολυπόθητη Ολυμπιακή πρόκριση αφού από το Νο29 ανεβαίνει στο Νο26. Παράλληλα αναδείχθηκκε βαλκανιονίκης.

ΤριπλούνΝίκος Ανδρικόπουλος
Με 16.73μ ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι κατάφερε να βελτιώσει το ατομικό του ρεκόρ που ήταν 16.47μ από το 2018 ενώ παράλληλα, με αυτή την επίδοση κατάφερε να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου και να αναδειχθεί βαλκανιονίκης.

Μήκος – Έφη Κολοκυθά
Με καλύτερο άλμα στα 6.28μ η Έφη Κολοκυθά βρέθηκε στην 6η θέση.

Ύψος – Ιωάννα Ζάκκα, Τατιάνα Γκούσιν
Αμφότερες υπερέβησαν το 1.86μ, που δεν τις αντιπροσωπεύει, και κατέκτησαν την 4η και 6η θέση αντίστοιχα. Δυστυχώς η Γκούσιν δεν πήρα τους αναγκαίους βαθμούς για το Ολυμπιακό ράνκινγκ.

Σφαιροβολία – Μαρία Μαγκούλια
Με 14.44μ και σταθερές βολές στα μέτρα της, η νέα σφαιροβόλος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Σφυροβολία – Σταματία Σκαρβέλη, Ηλιάνα Κοροσίδου
Με 66.85μ η Σκαρβέλη έμεινε στην 4η θέση και δεν κατάφερε να βγάλει την επίδοση που θα ήθελε. Παράλληλα η Κοροσίδου έμεινε αρκετά χαμηλά για τα δεδομένα της με 52.44μ και την 6η θέση.

Έπταθλο – Στέλλα Τζικανούλα
Το χρυσό μετάλλιο στο έπταθλο με 5183 βαθμούς κατέκτησε η Τζικανούλα που τη δεύτερη μέρα είχε 5.28μ στο μήκος, 37.82μ στον ακοντισμό και 2:15.09 στο 800άρι.