Βασίλισσες της Ευρώπης

Στην κορυφή της Ευρώπης βρίσκεται από απόψε η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, που εκθρόνισε την ισπανική Σαμπαντέλ. Στο κατάμεστο Παπαστράτειο η ελληνική ομάδα κατέκτησε την ευρωλίγκα κερδίζοντας με 10-9.

του Άκη Ιωακείμογλου

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν μάλλον αναγνωριστικό για τις δύο φιναλίστ. Ο Ολυμπιακός έπαιζε καλή άμυνα αλλά δεν μπορούσε να βρει τα αντίπαλα δίχτυα. Είναι χαρακτηριστικό ότι το σκορ άνοιξε 1:27 πριν το τέλος από τη Σαμπαντέλ με την Εσπάρ. Η Σάουθερν απάντησε 47 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως η απάντηση από τις Ισπανίδες ήρθε 24 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με τον Αρίθα να κάνει το 2-1 για την πρωταθλήτρια Ευρώπης.
Η Σαμπαντέλ άνοιξε πρώτη το σκορ και στο δεύτερο οκτάλεπτο, αφού προηγήθηκε ένα ακόμα δοκάρι από τη Μανωλιουδάκη (είχε ένα και στην πρώτη περίοδο). Η Εσπάρ έκανε το 3-1 για την ισπανική ομάδα, ενώ την ώρα που έβγαιναν οι άμυνες οι ερυθρόλευκες αδυνατούσαν να σκοράρουν. Η τυπικά γηπεδούχος Σαμπαντέλ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ στο 4-1 2:34 πριν το φινάλε της περιόδου. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύση στον παίκτη παραπάνω με την αρχηγό της, τη Φιλιώ Μανωλιουδάκη, μετά από δύο δοκάρια να στέκεται πιο τυχερή και να μειώνει σε 4-2 1:02 πριν το τέλος. Ακολούθησε νέα καλή άμυνα από τον Ολυμπιακό, τάιμ άουτ από τον Χάρη Παυλίδη και γκολ στην επόμενη επίθεση για το 4-3 από τη Μαργαρίτα Πλευρίτου, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι ερυθρόλευκες έπαιζαν άμυνα για σεμινάριο, η Σαμπαντέλ έβρισκε λύσεις μόνο στον παίκτη παραπάνω αλλά το πρόβλημα ήταν στην επίθεση για την ελληνική ομάδα. Η τρίτη περίοδος αντί να αρχίσει με ισοφάριση για τον Ολυμπιακό, ξεκίνησε με γκολ των καταλανών. Η Ντομενέκ 6:43 πριν το φινάλε ανέβασε τη διαφορά στο +2, όμως μερικά δευτερόλεπτα αργότερα η πρωταγωνίστρια του ημιτελικού Ρομπέρτα Μπιανκόνι άνοιξε λογαριασμό μειώνοντας γρήγορα σε 5-4. Η ισοφάρισε ήρθε 5:20 πριν το φινάλε του οκταλέπτου από την Άσλεϊ Σάουθερν, ενώ στο 3:41 πριν το τέλος η Άλκηστη Αβραμίδου έδωσε για πρώτη φορά στο παιχνίδι προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 6-5 κλονίζοντας τις Ισπανίδες. Η Αρίθα έβαλε τέλος στο μικρό σερί των ερυθρόλευκων ισοφαρίζοντας σε 6-6. Η Σάουθερν, που έκανε μεγάλο παιχνίδι επιθετικά, σκόραρε για το 7-6 1:35 πριν το τέλος του τρίτου οκταλεπτου. Μία ακόμα απόκρουση της Διαμαντοπούλου στην επόμενη επίθεση της Σαμπαντέλ και οι οδηγίες του Παυλίδη στο τάιμ άουτ, έφεραν το 8-6 για τον Ολυμπιακό με ψηλοκρεμαστό σουτ της Αυστραλής περιφερειακού, που έφτασε τα τέσσερα προσωπικά γκολ. Οι Ισπανίδες πήραν με τη σειρά τους τάιμ άουτ και με τη βοήθεια της τύχης στην τελευταία τους επίθεση μείωσαν σε 8-7 με την Αρίθα. Σε κάθε περίπτωση βέβαια ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλο παιχνίδι στο τρίτο οκτάλεπτο ανατρέποντας ακόμα και εις βάρος τους διαφορά δύο τερμάτων, για να μπει στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα έστω και ενός γκολ.
Το τέταρτο οκτάλεπτο άρχισε με την Παρέχα να ανατρέπει την κατάσταση και με δύο δικά της γκολ να μετατρέπει το 7-8 υπέρ του Ολυμπιακού σε 9-8 υπέρ της Σαμπαντέλ, την ώρα που η Ασημάκη δεινοπαθούσε απέναντι στην ισπανική άμυνα, που είχε και μία σχετικά προστασία από τη διαιτησία. Οι επεμβάσεις της Διαμαντοπούλου και η άμυνα των ερυθρόλευκων κρατούσαν όμως την ελληνική ομάδα στο παιχνίδι και η Μανωλιουδάκη 3:58 πριν το τέλος ισοφάρισε σε 9-9. Ακολούθησαν δύο καλές άμυνες από τον Ολυμπιακό (η δεύτερη με παίκτη λιγότερο) και δύο επιθέσεις χωρίς αποτέλεσμα με ένα σουτ της Σάουθερν να μπλοκάρει η Εσπάρ και μία λάθος πάσα της Αυστραλής. Οι Ισπανίδες δεν εκμεταλλεύτηκαν τη νέα επίθεσή τους με παίκτη παραπάνω, αφού απέκρουσε η Διαμαντοπούλου. Στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού οι ερυθρόλευκες κέρδισαν αποβολή και η Μανωλιουδάκη 33 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το 10-9. Στην τελευταία επίθεση της Σαμπαντέλ ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα κερδίζοντας τελικά τον τελικό. Έτσι μετά την περσινή κατάκτηση του λεν τρόφι, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας στέφθηκαν και πρωταθλήτριες Ευρώπης κατακτώντας την ευρωλίγκα και έναν δεύτερο συνεχόμενο ευρωπαϊκό τίτλο.

Οκτάλεπτα 2-1, 2-2, 3-5, 2-2
Σαμπαντέλ (Νίνα Γκουΐου)Εστέρ Ράμος, Ορτίθ Ρέγιες, Εσπάρ Λακέτ 2, Τζιν, Αμπεγιάν Βάγιε, Παρέχα Λισάλδε 2, Κόρδοβες Ναβάρο, Γκαρσία Γοδόι 1, Πένια Καράσκο, Σέιντμαν, Ντομενέκ 1, Μοράλες, Φόρκα Αρίθα 2, Σάντσεθ Γκονζάλεθ
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης) Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου, Ελ. Πλευρίτου, Σώρα, Μανωλιουδάκη 3, Αβραμίδου 1, Ασημάκη, Μ. Πλευρίτου 1, Καλογεράκου, Σάουθερν 4, Μπιανκόνι 1, Νιαρχάκου, Σταματοπούλου