ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Βάθρο γεμάτο Ελλάδα

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τορνέιντο στην Τσεχία ολοκληρώθηκε σήμερα με το βάθρο να γεμίζει… Ελλάδα. Οι αδερφοί Γκέμπλερ από τη Γερμανία κατέκτησαν το χρυσό, όμως τα άλλα δύο μετάλλια κατέληξαν στα ελληνικά πληρώματα.

του Άκη Ιωακείμογλου

Ο Ντάνι Πασχαλίδης και ο Κώστας Τριγκώνης παρέδωσαν το στέμμα του πρωταθλητή Ευρώπης στα τορνέιντο στους Γερμανούς Ρόλαντ Γκέμπλερ και Ναχίντ Γκέμπλερ, που κατετάγησαν πρώτοι. Το ελληνικό πλήρωμα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη λίμνη Λίπνο της Τσεχίας, ενώ το χάλκινο πήγε επίσης σε ελληνικά χέρια, καθώς τρίτοι από την αρχή ως το τέλος ήταν οι Νίκος Μαύρος και Αλέξανδρος Ταγαρόπουλος. Στη σημερινή τελευταία ημέρα έγιναν δύο από τις τρεις ιστιοδρομίες. Αρχικά υπήρχε άνεμος 10-15 μίλια, ωστόσο στη συνέχεια εξασθένησε και δεν έγινε η τρίτη προγραμματισμένη κούρσα.