Βήμα πρόκρισης για Ολυμπιακό, φωνές από Γουνεμπάινα

Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση τους στους “32” του Challenge Cup, επικρατώντας πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-0 της Γαλλικής Τουρ στο κλειστό του Ρέντη.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ένα παιχνίδι το οποίο στιγματίστηκε από την αποβολή του Νέιθαν Γουνεμπάινα στο 24-24 του α’ σετ όταν ο Καμερουνέζος έφυγε από το γήπεδο στα αποδυτήρια ισχυριζόμενος ότι άκουσε από την κερκίδα ρατστιστικά συνθήματα εναντίον του.

Ξεκινώντας από το αγωνιστικό κομμάτι, ουσιαστικά ο αγώνας κρίθηκε από το πρώτο σετ… Εκεί όπου το 15-16, έγινε 18-16 και λίγο αργότερα οι Γάλλοι προσπέρασαν ξανά με 18-19 για να φτάσουμε στο 23-23. Ο Ολυμπιακός πήρε τον πόντο με τον πρώτο διαιτητή (ο Βούλγαρος Τοντόροφ) να δίνει λάθος θέσεις στο σερβίς της Τουρ, ο Γουνεμπάινα ισοφάρισε αλλά αυτή ήταν κι η τελευταία του ενέργεια στο ματς.
Ο Καμεροουνέζος, ενώ η ομάδα του έκανε διπλή αλλαγή, πήγε στον πάγκο, πήρε μια πετσέτα, πέρασε δίπλα από τον διαιτητή και έφυγε στα αποδυτήρια!
Επέστρεψε μετά από 5 λεπτά, με τους ανθρώπους της Τουρ να φωνάζουν ότι έπεσε θύμα ρατσιστικής επίθεσης, αλλά οι διαιτητές ορθώς τον απέβαλλαν καθώς έφυγε χωρίς άδεια.
Χωρίς Γουνεμπάινα (υπενθυμίζουμε ότι χθες ο Κοκκινάκης στην ανάλυση του, τον χαρακτήρισε ως τον παίκτη κλειδί) η Τουρ προσπάθησε, αλλά στο β’ σετ κατέρρευσε μετά το 20-20 και στο γ’ προηγήθηκε με 16-20, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 9-3 για να πάρει το σετ και το ματς.

Έγγραφη καταγγελία η Τουρ
Φυσικά το παιχνίδι είχε και 4ο σετ με τους διαιτητές και τον κομισάριο του αγώνα (ο Έλληνας πρώην διεθνής διαιτητής Θέμις Καλπακτσόγλου) χρειάστηκαν περισσότερο από μία ώρα για να συμπληρώσουν το φύλλο αγώνος και την έκθεση του αντίστοιχα).
Κι αυτό γιατί η Τουρ ζήτησε και κατέθεσε έγγραφη καταγγελία (η οποία έγινε καθ’ υπαγόρευση από την Γαλλία) στην οποία ισχυρίστηκε ότι υπήρχαν οργανωμένα ρατσιστικά συνθήματα από την κερκίδα προς τον Γουνεμπάινα και γι’ αυτό το λόγο ο Καμερουνέζος αντέδρασε έτσι.
Οι διαιτητές απάντησαν άμεσα, κατηγορώντας την Τουρ ότι ψεύδεται και ότι δεν υπέπεσε στην αντίληψη τους οργανωμένη αντιαθλητική ενέργεια από την κερκίδα, ενώ όπως αναφέρουν ο Γουνεμπάινα έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο για τα αποδυτήρια χωρίς να εξηγήσει στους διαιτητές τον λόγο, και αν οι Γάλλοι δεν έχουν στα χέρια τους υλικό που να αποδεικνύει το αντίθετο, τότε δεν πρόκειται να πετύχουν κάτι…
Μάλιστα και στην έκθεση του κομισαρίου αναφέρεται ότι ούτε στη δική του αντίληψη υπέπεσε κάποιο ρατσιστικό σύνθημα.

Συμπληρωματική έκθεση ο διαιτητής, επιμένει ο Γουνεμπάινα
Αντιθέτως η Τουρ κινδυνεύει να παίξει και χωρίς τον Γουνεμπάινα στον επαναληπτικό καθώς ο Καμερουνέζος στο τέλος του αγώνα, πήγε στη γραμματεία και ειρωνεύτηκε τον Βούλγαρο διαιτητή. «Δέχθηκα ρατσιστική επίθεση και λες ότι δεν σου είπα τίποτα; Δεν ντρέπεσαι;», είπε ο Καμερουνέζος ο οποίος μέσω του προσωπικού του προφίλ στο instagram έδωσε τη δική του εκδοχή των γεγονότων.
«Στο φινάλε του 1ου σετ (23-23 νομίζω) πήγα στο σερβίς, άκουσα ήχους της μαϊμούς. Αποφάσισα λοιπόν να σταματήσω να παίζω και κατευθύνθηκα στα αποδυτήρια αφού ενημέρωσα τον διαιτητή. Λίγα λεπτά αργότερα με καθησύχασαν ότι η κατάσταση ηρέμησε. Επέστρεψα στη σάλα ο διαιτητής με απέβαλλε γιατί έφυγα χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του.
Αυτό συνέβη στο ματς με τον Ολυμπιακό στην Ελλάδα!!! Δεν ψάχνομαι για να δημιουργήσω διαμάχη, απλώς διευκρινίζω τα πράγματα για όσους θέλουν να μάθουν το λόγο της αποβολής μου. Ευχαριστώ».

Τα σετ: 26-24, 25-21, 25-23
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ) Οϊβάνεν 14 (10/21 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (1/2 επ.), Αλεξίεφ 12 (10/19 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 31% άριστες), Ραούβερντινκ 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 31% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. – 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (33% υπ. – 33% άριστες), Ζουπάνι 1 (μπλοκ), Στιβαχτής.
ΤΟΥΡ (Ενάρ) Ερνάν, Γκότσεφ 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 13 (13/23 επ., 55% υπ. – 9% άριστες), Έγκλεσκαλνς 19 (18/41 επ., 1 άσσος), Ντίφενμπαχ 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουνεμπάινα 4 (4/8 επ., 73% υπ. – 64% άριστες) / Ενό (λ, 54% υπ. – 31% άριστες), Νεβό, Ζουφρουά, Ρίτσερτ 7 (7/13 επ., 53% υπ. – 20% άριστες), Ραμπιλιέ.