VNL ανδρών: Ιράν και Βραζιλία για μια θέση στην 4άδα

Οι ΗΠΑ, Ρωσία, Πολωνία εξασφάλισαν μια θέση στους ημιτελικούς, η Γαλλία αποχαιρέτισε το φάιναλ σιξ και στον αγώνα Ιράν-Βραζιλία θα κριθεί το τελευταίο εισιτήριο

Η απίθανη Πολωνία (έχει πάει με 2-3 βασικούς και κυρίως νεαρούς αθλητές) αν και προέρχονταν από τα πέντε σερ με την Βραζιλία, αν και έχασε το πρώτο σετ από το Ιράν, στη συνέχεια ήταν εξαιρετική και με όπλο το μπλοκ-άμυνα νίκησε με 3-1 παίρνοντας την πρώτη θέση στον όμιλο της και περιμένει να μάθει ποιον από τις ΗΠΑ, Ρωσία θα αντιμετωπίσει (παίζει με τον χαμένο του συγκεκριμένου αγώνα).

Οι Ιρανοί αν και είχαν κι αυτοί θερμή υποστήριξη στο Σικάγο αποδείχθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και πλέον σήμερα τα μεσάνυχτα με τη Βραζιλία παίζουν «τελικό» πρόκρισης.

Στο άλλο χθεσινό ματς η Ρωσία διέλυσε τη Γαλλία που έβγαλε αντίδραση μόνο στο β’ σετ όταν το 19-15, έγινε 19-19, αλλά το έχασε κι αυτό με 25-23…

Οι Ρώσοι είχαν 20 πόντους από μπλοκ (7 ο Κουρκάεφ) και 23 από λάθη των Γάλλων που είχαν μεν σημαντικές απουσίες (Ενγκαπέ, Μπουαγιέ), αλλά γενικά ήταν απογοητευτικοί.