Βόλεϊ λιγκ: Ματσάρα στη Μίκρα, πήρε βαθμό ο Εθνικός

Ο Ηρακλής λύγισε στο τάι μπρέικ την αντίσταση του Εθνικού με τους Πειραιώτες να μπαίνουν 8άδα με το βαθμό που πήραν και τον Γηραιό να χάνει την ευκαιρία να καπαρώσει την 4η θέση.

Βέβαια έτσι όπως πήγε το παιχνίδι, για τον Ηρακλή το δίποντο μοιάζει με άθλο καθώς ο Εθνικός προηγήθηκε 0-1 και είχε σε όλο το β’ σετ το προβάδισμα φτάνοντας και σε σετ μπολ, όμως τα σερβίς του Προύσαλη επέτρεψαν στους γηπεδούχους να επικρατήσουν με 28-26. Μόνο που ο Εθνικός δεν το έβαλε κάτω και στο γ’ με εξαιρετική λειτουργία στην επίθεση (58%) προηγήθηκε εύκολα με 1-2 για να έρθει πολύ δύσκολα η ισοφάριση σε 2-2 ε τους φιλοξενούμενους να κάνουν το μισό σετ δώρο (12 λάθη).
Στο τάι μπρέικ όμως το ντέρμπι δεν συνεχίστηκε καθώς οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί (9/15 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ) κι έφτασαν άνετα στο τελικό 15-8.
Έτσι ο Γηραιός είναι στο -1 από την 4η Σύρο και στο +3 από την 5η Κηφισιά (δεν έχει πάντως το πάνω χέρι σε καμία ισοβαθμία) και παίζει την άλλη εβδομάδα στην έδρα του ΠΑΟΚ , ο Εθνικός είναι στο +1 από Αιγίνιο, Βραχάτι και την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται την Κηφισιά.
Τα σετ: 23-25, 28-26, 21-25, 25-23, 15-8
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (2/3 επ., 1 άσο), Τζιουμάκας 11 (10/19 επ., 1 άσο, 31% υπ. – 19% άριστες), Εφραιμίδης 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 20% άριστες), Σμαραγδής 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Αρμενάκης 20 (15/33 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας –λ(78% υπ.-43% άριστες) / Μούχλιας, Ευγενίδης.
Εθνικός (Ψάρρας): Μαντέκας 9 (9/21 επ., 2 άσοι, 60% υπ – 45% άριστες), Νάιτ 18 (18/32 επ.), Σέιφερτ 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Μπάσης 9 (4/4 επ, 4 άσοι, 1 μπλοκ), Σπυριούνης 14 (14/21 επ, 27% υπ.-13% άριστες), Αμπανόζ 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Καρασαββίδης –λ (55% υπ. – 45% άριστες) /Δημητούλης, Ράμος.