Βόλεϊ λιγκ: Ο Κουμεντάκης «καθάρισε» για τον ΠΑΟΚ στο Αιγίνιο

Ο κακός ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 στο Αιγίνιο χάρις στον Ραφαήλ Κουμεντάκη ο οποίος ήρθε από τον πάγκο από το β’ σετ και μετά κι έκανε… απίθανα πράγματα, με τους γηπεδούχους να χρειάζονται νίκη στην Χαλκίδα για να αποφύγουν τα πλέι άουτ.

του Δημήτρη Τυχάλα

Με τους Ουσίκοφ, Σαφράνοβιτς, Γκιόν σε κακή μέρα (14/45 όλοι μαζί!!!) η Νίκη ισοφάρισε σε 1-1 αφού ο ΠΑΟΚ στο β’ σετ έκανε 10 λάθη , με τον Ρίτσι να ρίχνει στο ματς αντί του Γκιόν και το 1-2 να γίνεται εύκολα… Στο δ’ σετ ο Ρίτσι απέσυρε τον Σαφράνοβιτς, η Νίκη πίεσε από το σερβίς καθώς ακόμη κι ο πόντος θα ήταν πολύτιμος, όμως το ασπρόμαυρο μπλοκ (7 πόντοι) κι ο Κουμεντάκης έφεραν το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους.

Τα σετ: 20-25, 25-19, 18-25, 23-25
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Οικονομίδης): Δημητριάδης, Μαυροβουνιώτης 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 100% υπ. – 29% άριστες), Ντίνας 11 (6/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 20 (19/38 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 9 (6/18 επ., 2άσσοι, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 52% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 50% υπ. – 24% άριστες), Παπαλεξίου, Παπάζογλου.
ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Ουτσίκοφ 8 (4/15 επ., 4 άσσοι), Στίγγας 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (6/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 36% άριστες), Γκιόν 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 35% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 75% υπ. – 44% άριστες), Κουμεντάκης 19 (16/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 89% υπ. – 44% άριστες), Τερζής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Σακόγλου 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).