Βόλεϊ λιγκ: Διακοπή στη Μίκρα, σοκ με Τακουρίδη

Το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ολοκληρώθηκε άδοξα με το σκορ να είναι 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ, καθώς στο φινάλε του γ’ σετ έγιναν τα… πάντα όλα.

του Δημήτρη Τυχάλα

Σ’ ένα πραγματικό ντέρμπι, στο σχεδόν κατάμεστο γήπεδο της Μίκρας ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 0-1, ο Ηρακλής ισοφάρισε και είχε στα χέρια του το γ’ σετ καθώς προηγήθηκε με 21-17 και 23-20. Εκεί ο ΠΑΟΚ με δύο άσους του Σωτηρίου ισοφάρισε σε 23-23 και άρχισε το θρίλερ. Στο 25-24 ο Ηρακλής χάνει κόντρα μπάλα για να τελειώσει το σετ κι ο Μάρσαλ ισοφάρισε, ενώ στην επόμενη φάση ο Γιάννης Τακουρίδης είδε την τύχη να του γυρνά την πλάτη.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε την άμυνα ο Τακουρίδης πέφτοντας από το άλμα επίθεσης στραβοπάτησε με αποτέλεσμα να βρεθεί στο παρκέ σφαδάζοντας κι ο δεύτερος διαιτητής Μανώλης Γεωργιάδης διέκοψε το ματς πριν εκδηλώσει επίθεση ο Ηρακλής, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται (χωρίς να έχουν αντιληφθεί το σοβαρό τραυματισμό). Αυτές οι διαμαρτυρίες προκάλεσαν την αντίδραση από τον πάγκο του ΠΑΟΚ, την αποβολή του γενικού αρχηγού Αχιλλέα Τζήκα από το σετ (γιατί μούντζωσε τους οπαδούς του Ηρακλή) και κάποιες ρίψεις αντικειμένων που έφεραν τον ΠΑΟΚ στα αποδυτήρια… Γενικότερα επικράτησε μεγάλη ένταση και λεκτικές αντιπαραθέσεις, αλλά όταν το ματς άρχισε ξανά ο ΠΑΟΚ βρήκε τους δύο πόντους με επίθεση Ίλνιχ και μπλοκ Φαν Ντάικ για να πάρει το σετ.

Εκεί όμως είχαμε νέες ρίψεις αντικειμένων με τον διαιτητή Μυλωνάκη να ζητά να εκκενωθεί το ένα πέταλο του γηπέδου, κάτι που δεν έγινε και έτσι μετά από 40 λεπτά ο αγώνας διεκόπη…

Τυπικά για την έκβαση του θα αποφανθεί ο αθλητικός δικαστής με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει το ματς στα χαρτιά με 3-0 και τον Ηρακλή να χάνει το ματς αλλά να κινδυνεύει και με άλλες απώλειες (ποινή έδρας και χρηματικό πρόστιμο σίγουρα).

Όσον αφορά τον Γιάννη Τακουρίδη, οδηγήθηκε στη Γενική Κλινική προκειμένου να υποβληθεί σε εξετάσεις, αλλά υπάρχουν φόβοι για σοβαρή ζημιά στον αχίλλειο.