Βόλεϊ λιγκ, ΠΑΟΚ-Μίλων 3-0: Τρίποντο με βελτίωση

Με μοναδικό απόντα τον Ζουλιέν Πριγκέν, αλλά με τον Κουμεντάκη να επιστρέφει, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 τον Μίλωνα που μόνο στο πρώτο σετ ήταν ανταγωνιστικός.

Ο Δεληκώστας προφύλαξε τον Γάλλο πασαδόρο και είδε την ομάδα του στο πρώτο σετ να μην ρολάρει επιθετικά (4/11 ο Βαν Ντεν Ντρις, 1/5 ο Εβάντρο, 3/6 ο Κουμεντάκης) κι ενώ προηγήθηκε με 6-2, 15-11, είδε τον Μίλωνα να επιστρέφει παρόλο που οι Νεομυρνιώτες είχαν μόνο τον Χαντ (8/14 επ.) για να τελειώνει μπάλες (όλοι οι άλλοι στο πρώτο σετ είχαν (1/14 με τον Μάζιαρζ να τελειώνει τη μοναδική επίθεση!).

Με κόντρα του Καναδού το σκορ έγινε 20-21, αλλά ο Τσαρκάτογλου έχασε το σερβίς, ο Κανελλόπουλος (που βοήθησε στην ανατροπή) έκανε διπλή μπαλιά για να φτάσει το σερί του ΠΑΟΚ στο 5-0 (μπλοκ Κουμεντάκη σε Χαντ και επιθέσεις Παπαλεξίου, Βαν Ντεν Ντρις) για το 1-0.

Κι εκεί τελείωσε ο αγώνας καθώς από τη μια ο ΠΑΟΚ απελευθερώθηκε από το άγχος κι από την άλλη ο Μίλων δεν είχε δυνάμεις (σωματικές και ψυχικές) για να παραμείνει στο ματς.

Στα δύο επόμενα σετ ο ΠΑΟΚ δεν έκανε λάθος στην επίθεση, ούτε δέχθηκε μπλοκ και το τελικό 3-0 ήρθε χωρίς άγχος.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Κώστας Δεληκώστας είπε: «Με εξαίρεση το 1ο σετ που μέχρι το 20-20 δεν είχαμε βρει ρυθμό μετά μπήκαμε στον αγώνα και πήγαμε πολύ καλά. Hμασταν σταθεροί στην αλλαγή. Τον Γάλλο τον πασαδόρο τον προφύλαξα γιατί είχε μία μικρή θλάση στο τετρακέφαλο. Ο Κομητούδης ανταπεξήλθε πολύ καλά σε αυτόν τον αγώνα. Το πρώτο σοκ το πάθαμε πριν το ματς με τη Σύρο που τραυματίστηκε ο Μπατατζίμ. Με τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό είχε τραυματιστεί ο Κουμεντάκης. Επομένως εάν καταφέρουμε να παίξουμε πλήρεις θα μπορέσουμε να επανέλθουμε».

Ο προπονητής του Μιλωνα, Σάκης Ψάρρας τόνισε: «Είχαμε δύσκολη αποστολή. Το ξέραμε και περιμέναμε μεγάλες δυσκολίες. Ειδικά όταν πριν από 48 ώρες είχαμε παίξει 5 σετ γεμάτα ένταση κόντρα στον Φίλιππο στη Βέροια. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ. Νίκησε δίκαια. Ηταν πολύ καλύτερος. Παρόλα αυτά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που έκαναν. Ειδικά στο 1ο σετ ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί. Στο φινάλε μέτρησε η εμπειρία των παικτών του ΠΑΟΚ και οι περισσότερες λύσεις που είχε. Είμαι ευχαριστημένος από το 1ο σετ, από τη διάθεση των παικτών μου. Εμείς θέλουμε να αποφύγουμε την 8η θέση και είμαστε σε καλό δρόμο να τα καταφέρουμε. Χαίρομαι που ο ΠΑΟΚ έβγαλε ένα νέο πασαδόρο όπως είναι ο Δημήτρης Κομητούδης. Εχουμε μεγάλη ανάγκη από νέους και καλούς πασαδόρους»

Τα σετ: 25-21, 25-16, 25-14
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Κομητούδης 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Άγκανιτς 6 (6/8 επ.), Κουμεντάκης 13 (10/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ. – 47% άριστες), Παπαλεξίου 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Εβάντρο 16 (13/22 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. – 37% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 15 (12/24 επ., 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 100% υπ. – 60% άριστες), Καπετανίδης, Μπούτος.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρα): Χανδρινός Σπ. 5 (4/19 επ., 1 άσσος, 53% υπ. – 21% άριστες), Μάζιαρζ 4 (1/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντ 21 (20/36 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 6 (1/1 επ.), Λάππας 1 (1/5 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Τσαρκάτογλου 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 67% υπ. – 43% άριστες), Χανδρινός Αρ. (λ), Μαντέκας 4 (4/13 επ., 56% υπ.-25% άριστες), Δορδοκίδης, Κάβουρας, Κανελλόπουλος.