Βόλεϊ λιγκ: Αέρας ο Ολυμπιακός, 3-0 τον ΠΑΟΚ κι αγκάλιασε τον τίτλο

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη, έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών και πλέον απέχει μια νίκη από την κατάκτηση του τίτλου, με τον τρίτο τελικό να είναι προγραμματισμένος την επόμενη Τετάρτη στο κλειστό του Ρέντη.

Με εξαίρεση ορισμένα ξεσπάσματα του ΠΑΟΚ, που ήταν περισσότερο προϊόν ατομικών ενεργειών, ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα, πιέζοντας τρομερά από το σερβίς και έφτασε δίκαια στη νίκη, έχοντας όλους τους παίκτες σε εξαιρετική μέρα.
Ο ΠΑΟΚ σε όλο το ματς έμοιαζε ότι έπαιζε με το χειρόφρενο ανεβασμένο, κι όταν θυμόταν να το λύσει είχαμε παιχνίδι. Μόνο που ο Ολυμπιακός όταν ο Δικέφαλος έφτανε να τον απειλεί είχε πάντα τις λύσεις, είτε με το μπλοκ, είτε με το σερβίς και κυρίως έβρισκε τον εύκολο πόντο (κυρίως με τον Οϊβάνεν).
Οι γηπεδούχοι στο πρώτο σετ μπήκαν με σκοπό να πιέσουν από τη γραμμή του σερβίς και πριν το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ είχαν χάσει 4, αλλά το υπέρ τους 7-5 έγινε 7-9 με τα σερβίς του Αλεξίεφ για να τελειώσει το σετ στο 15-16 που έγινε 15-19 με συνεχόμενα μπλοκ.
Στο β’ σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 8-6, αλλά και πάλι εκεί δέχθηκε σερί (8-10) για να φτάσει ο Ολυμπιακός στο 9-15 κυριαρχώντας απόλυτα στο ματς. Ο Ρίτσι απέσυρε Βαλκίερς, Ουτσίκοφ (αν και ο Βέλγος ήταν κυρίως εκτός τόπου και χρόνου) ωστόσο το φιλί της ζωής το έδωσε ο Σαφράνοβιτς που μ’ ένα απίθανο σερί από το σερβίς έφερε τον ΠΑΟΚ σε 14-15 και με χαμένη ευκαιρία για κόντρα από φιλέ του Πελεκούδα στο… πέσιμο από το άλμα του.
Ο Δικέφαλος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 22-22 με τον Κουμεντάκη, όμως στο 22-23 εκπληκτικό μπλοκ του Αλεξίεφ στον Σακόγλου έφερε το πρώτο ματς μπολ και τελικά το σετ έκλεισε στο 23-25 με επίθεση του Βούλγαρου.
Στο 2-7 (έργο Οϊβάνεν) ο τελικός έμοιαζε να έχει τελειώσει με τον ΠΑΟΚ όμως να απαντά με συνεχόμενα μπλοκ στον Αλεξίεφ (κακές επιλογές Ντρζίγκα) μειώνοντας σε 6-7 και προσπερνώντας με 9-8, αλλά εκεί και πάλι αντί να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ βρέθηκε στο -2 (10-12) και παρόλο που ισοφάρισε 13-13 το σκορ έγινε 13-17 και 15-22. Το ματς έκρυβε μία ακόμη ανατροπή με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 19-22, ωστόσο η χαμένη κόντρα επίθεση του Σαφάνοβιτς έφερε το 19-23 και ο Ανδρεάδης έβαλε την τελευταία πινελιά στη νίκη του Ολυμπιακού.
Τα σετ: 19-25, 23-25, 21-25
ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 14 (11/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 29% άριστες_, Ουτσίκοφ 12 (9/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (1/1 επ.), Σαφράνοβιτς 7 (5/6 επ., 2 άσσοι, 33% υπ. – 27% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 47% υπ. – 22% άριστες), Παπαδημητρίου (λ), Τερζής 1 (1/2 επ.), Σακόγλου 1 (1/2 επ.), Σωτηρίου 1 (1/1 επ.), Στίγγας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 13 (11/20 επ., 2 άσσοι), Πετρέας 9 (3/7 επ., 6 μπλοκ), Μπέμε 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (2 μπλοκ), Αλεξίεφ 12 (9/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 17% άριστες), Ραούβερντινκ 14 (14/21 επ., 50% υπ. – 21% άριστες) / Στεφάνου (λ, 53% υπ. – 47% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (100% υπ. – 67% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (3/4 επ.).