Βόλεϊ λιγκ: Ανατροπή και προβάδισμα τετράδας ο ΠΑΟ

Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε δύο φορές, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 και να διατηρήσει το πλεονέκτημα για τη μάχη της τετράδας.

Ο Παμβοχαϊκός έχασε την ευκαιρία στο 4ο σετ όταν έχοντας κάνει το 1-2, προηγήθηκε με 0-3, αλλά δεν «τελείωσε» τους πράσινους που με την άνοδο του Γιορντάνοφ κατάφεραν να ισορροπήσουν και το πήραν με 25-23.
Και εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι καθώς ο Παναθηναϊκός με καυτό τον Βούλγαρο έκανε το 3-3 του 5ου σετ, 6-4 και στο 8-5 ξέφυγε με 12-5 φτάνοντας εύκολα στη νίκη.
«Ήταν ένα πραγματικά δύσκολο ματς και για εμάς. Ξεκίνησε μια σειρά δύσκολων αγώνων και είναι σημαντικό που νικήσαμε το πρώτο. Ήμασταν άρρυθμοι για μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού αλλά νομίζω ότι σιγά σιγά βρήκαμε τα χαρακτηριστικά μας. Τόσο από το σέρβις όσο και στο μπλοκ και την άμυνα και φτάσαμε δίκαια στη νίκη», σχολίασε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ενώ ο Κώστας Δεληκώστας είπε: «Μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Η άνοδος των Γιορντάνοφ και τα δικά μας λάθη στο 4ο σετ έκριναν τον αγώνα. Παίξαμε με έναν αντίπαλο που είναι ένα επίπεδο πάνω από μας αλλά τον κοιτάξαμε στα μάτια και παλέψαμε ακόμα και για τη νίκη. Στα σετ που πήραμε είχαμε καλό μπλοκ άμυνα. Κρατάμε τον βαθμό και συνεχίζουμε».
*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 67 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 22-25, 25-19, 20-25, 25-23, 15-6.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος Δ.): Γιάκομπσεν 6π., (5/7επ., 1 άσσος), Γιορντάνοφ 27 (26/46, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χ. 13 (9/21, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 68%υπ., 42%αρ.), Πανταλέων 3 (1/5, 2 μπλοκ), Ράπτης 24 (20/41, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 70%υπ., 20%αρ.), Πελεκούδας 6 (4/10, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 58%υπ., 26%αρ.), Πεντίδης 3 (2/4, 1 μπλοκ), Γαλλιώτος 1 (1 άσσος).
ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/2επ.), Ολιβέιρα 15 (15/31, 57%υπ., 13%αρ.), Γκλαντσόουν 12 (8/14, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τσέλιος 8 (7/10, 1 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 12 (10/33, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 47%υπ., 27%αρ.), Γουάλαφ 12 (10/23, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κωτσάκης (λ. – 40%υπ., 13%αρ.), Μακρυγιάννης, Δημητούλης, Συναδινός.