Βόλεϊ λιγκ: Δύσκολα ο Ολυμπιακός, παρά το 3-0, την ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών, ωστόσο το τελικό 3-0 δε δείχνει την πραγματική εικόνα του αγώνα.

του Δημήτρη Τυχάλα [email protected]

Οι ερυθρόλευκοι είχαν και πάλι σε μεγάλη μέρα τον Σμιτ (20/30 επιθέσεις), προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 9-2, ωστόσο όταν έφυγε ο αρχικός ενθουσιασμός έφυγε και ο… ρυθμός.
Απέναντι σε μια ΑΕΚ που δεν είναι δα κάτι το ιδιαίτερο, οι ερυθρόλευκοι είδαν το σκορ να γίνεται 12-10 με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν σε 21-20 και να χάνουν κόντρα ισοφάρισης για να λήξει το σετ 25-22.
Στο β’ η ΑΕΚ που πήρε θάρρος προηγήθηκε με 5-10 κι έφτασε άνετα στο 14-18, αλλά εκεί έκανε σωρεία παιδικών λαθών για να ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός σε 19-19 και στο 27-27 επίθεση του Σμιτ και φιλέ της ΑΕΚ έκλεισαν το σετ.
Κι ενώ θα περίμενε κανείς ο Ολυμπιακός να κλειδώσει εύκολα τη νίκη, δεν μπορούσε να βρει τρόπο για να ξεφύγει με την ΑΕΚ να φτάνει στο 23-23, που έγινε 25-23 με επίθεση του Κουμεντάκη και του Σμιτ.
Τα σετ: 25-22, 29-27, 25-23.
Ολυμπιακός (Μουνιόθ) Πετρέας 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σμιτ 21 (20/30 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ), Ράουβερντνικ 5 (5/17 επ., 47% υπ.-37% άριστες), Στεφάνου -λ (27% υπ.-18% άριστες) / Δαρίδης -λ, Χριστοφιδέλης 1 (1 άσο), Ζουπάνης 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 1 (1/1 επ.).
ΑΕΚ (Φλαούνας) Χαραλαμπίδης 5 (5/7 επ.), Σαλαφζούν 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ.-41% άριστες), ΚΞανέλλος 7 (4/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 19 (16/39 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Λάππας 10 (9/15 επ., 1 άσο, 32% υπ.-23% άριστες), Γκαράς -λ (43% υπ.-36% άριστες) / Σονάκης -λ, Κρέτσης.