Βόλεϊ λιγκ: Με κορυφαίο τον Μουαγκουτούτια ο ΠΑΟΚ 3-1 τον Ηρακλή

Ντέρμπι από τα παλιά στη Μίκρα με τον Γκάρετ Μουαγκουτούτια να οδηγεί τον ΠΑΟΚ στο αγχωτικό 3-1 επί του εξαιρετικού Ηρακλή.

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε ο ΠΑΟΚ από τη Μίκρα όπου κινδύνευσε με απώλεια βαθμών κόντρα στον μεταμορφωμένο Ηρακλή.
Στο πρώτο σετ ο Δικέφαλος είχε σταθερά το προβάδισμα (7-10, 9-13, 17-20) με τον Ηρακλή να μην αφήνει το παιχνίδι και να ισοφαρίζει 22-22 με μπλοκ του Ντίνα, αλλά στο 23-23 το χαμένο σερβίς του Μαυροβουνιώτη και η κόντρα του Μουαγκουτούτια έδωσαν το σετ στον ΠΑΟΚ.
Στο β’ σετ ίδιο σκηνικό, αλλά από την ανάποδη με τον Γηραιό να είναι μπροστά συνεχώς και να φτάνει στο 24-21, αλλά η είσοδος του Γκόρτσανιουκ αντί του κακού επιθετικά Σαφράνοβιτς έφερε την ανατροπή με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 24-25, όμως δύο λάθη του Κλάπβαικ ο οποίος έχασε και κόντρα μπάλα για να τελειώσει το σετ (πρώτη όχι και τόσο καλή παρουσία του Ολλανδού, αλλά και πάλι ο Τζούριτς δεν μπήκε στο ματς) έβαλαν ξανά μπροστά τον Ηρακλή που ισοφάρισε σε 1-1 με μπλοκ του Φέργκιουσον.
Οι ασπρόμαυροι στο γ’ σετ μετά το 5-6 ξέφυγαν με 5-12 και παρόλο που ο Ηρακλής πλησίασε σε 10-14 το πήραν εύκολα για να ακολουθήσει ένα δραματικό δ’ σετ (στα μισά περίπου αποβλήθηκε ο Ορφανός). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στην πρωτοπορία με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο +2 (12-14 με άσο του Μουαγκουτούτια), αλλά ο (καλός στο ντεμπούτο του) Ποπόφ να ισοφαρίζει σε 16-16, όμως ο Ρώσος από ωραίος έγινε μοιραίος. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 21-23 με μπλοκ του Γκόρτσανιουκ, ο Ποπόφ ισοφάρισε 23-23, για να έρθει το πρώτο ματς μπολ με επίθεση του Κλαπβαϊκ και να τελειώσει ο αγώνας με λάθος επίθεση του Ποπόφ.
Η τελευταία φάση πάντως άναψε φωτιές καθώς ο Γεροθόδωρος πήρε πάνω του τη φάση (η επόπτης έδειξε μπλοκ άουτ) με τους παράγοντες του Ηρακλή να διαμαρτύρονται έντονα.
Τα σετ: 23-25, 29-27, 160-25, 23-25
Ηρακλής (Ορφανός) Ντίνας 8 (5/8 επ., 1 λάσο, 2 μπλοκ), Προύσαλης 2 (2/2 επ.), μαυροβουνιώτης 7 (7/22 επ., 53% υπ.-20% άριστες), Φέργκιουσον 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ), Κλίντι 14 (12/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 56% υπ.-27% άριστες), Ποπόφ 23 (22/52 επ., 1 άσο), Μπουράκης -λ (46% υπ.-21% άριστες) / Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Αρμενάκης, Χήρας.
ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 20 (18/27 επ., 2 άσοι, 47% υπ.-30% άριστες), Φιλίποφ 4 (1/3 επ., 3 μπλόκ), Τακουρίδης 10 (7/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 21 (18/41 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (3/12 επ., 50% υπ.-30% άριστες), Εφραιμίδης -λ (57% υπ.-33% άριστες) / Κωνσταντινίδης -λ, Γάτσης, Γκόρτσανιουκ 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ.-2% άριστες), Τζούριτς.