Βόλεϊ λιγκ: Ο Φοίνικας με επική ανατροπή έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού

Απίθανο ματς (απίθανος κι αυτός που αποφάσισε να μην μεταδοθεί) στη Σύρο με τον Φοίνικα να υποχρεώνει τον Ολυμπιακό στην πρώτη του ήττα μετά από 44 αγώνες!

Κι ο Φοίνικας κέρδισε τον Ολυμπιακό όπως ακριβώς τον ΠΑΟΚ στον πρώτο γύρο, καθώς αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 (24-26 και τα δύο σετ) γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη με 3-2.
Με τη νίκη τους αυτοί οι Συριανοί έφεραν πάλι νέα δεδομένα στη μάχη της τετράδας, καθώς ακολουθεί το ματς Παναθηναϊκός-Παμβοχαϊκός (19η) και την 20η αγωνιστική ο Φοίνικας υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας
Στο 1ο σετ ο Φοίνικας είχε προβάδισμα δύο πόντων στη μεγαλύτερη διάρκεια που έφτασε και στο +3 (16-13) με τους Εβάντρο και Καϊσλασάλο. Ο Αλεξίεφ και ο Κουμεντάκης κράτησαν τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ και με το μπλοκ του Σμαραγδή έγινε το 18-18. Ο Ολυμπιακός με τον Κουμεντάκη και το λάθος του Βουλκίδη προσπέρασε 23-21, οι συριανοί ισοφάρισαν 23-23 με τον Καϊσλασάλο και το λάθος του Αλεξίεφ αλλά ο Σμαραγδής έκανε το 24-23. Ο Εβάντρο ισοφάρισε 24-24, αλλά έχασε το το σερβίς (24-25) και ο Ζουπάνι έκλεισε το σετ 26-24.
Στο 2ο σετ ήταν ο Ολυμπιακός που είχε μικρό προβάδισμα 1-2 πόντους που άνοιξε και στο +3 (17-20) με το μπλοκ του Σμαραγδή. Ο Σμιτ έκανε το 21-18 για τον Ολυμπιακό αλλά ο μαχητικός Φοίνικας πάλεψε και ισοφάρισε 21-21 με σερί 3-0 από δύο «ερυθρόλευκα» λάθη και την επίθεση του Καϊσλασάλο. Ο Φινλανδός έδωσε και προβάδισμα στον Φοίνικα 23-22 αλλά ο Ζουπάνι ισοφάρισε και ο Καϊσλασάλο κάρφωσε άουτ για το 23-24. Ο Εβάντρο ισοφάρισε 24-24 αλλά ο Παπαδόπουλος έχασε το σερβίς (24-25) και ο Ζουπάνι και πάλι έκανε το 26-24 για το 2-0 σετ.
Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ με τον Ολυμπιακό να αγγίζει το 3-0 σετ καθώς προηγήθηκε 23-22 αλλά τον Φοίνικα να κρατιέται στον αγώνα και να γυρίζει το ματς. Με τον Σμαραγδή να είναι από τους πιο σταθερούς παίκτες του Ολυμπιακού και να κερδίζει πολλές μονοναχίες στο μπλοκ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 18-16 και 20-18 με τον Ζουπάνι. Ο Κουμεντάκης έδωσε για τελευταία φορά προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 22-23 σετ καθώς από εκεί και πέρα άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση του Φοίνικα. Ο Καϊσλασάλο με επίθεση και ο Εβάντρο με άσσο στον Ραουβέρντινκ έκανε το 24-23 για Τον Φοίνικα. Ο Εβάντρο έχασε το σερβίς και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 24-24 και το το σετ κρίθηκε με την επίθεση του Παπαδόπουλου και το μπλοκ του Βουλκίδη στον Κουμεντάκη εν μέσω αποθέωσης.
Με ανεβασμένη την ψυχολογία ο Φοίνικας μπήκε δυνατά και στο 4ο σετ και με τους Εβάντρο και Καϊσλασάλο να μην κόβονται έδωσαν προβάδισμα 12-9. Ο Ολυμπιακός έδειξε κουρασμένος, δε μπόρεσε να κάνει την ανατροπή στο σκορ και ο Φοίνικας κράτησε σταθερά το προβάδισμα των 2-3 πόντων μέχρι το 25-22 που έγινε με τον Καϊσλασάλο.
Στο τάι μπρέικ ήταν η ώρα του Καϊσλασάλο με το σερβίς του να ραγίσει την υποδοχή του Ολυμπιακού και με σερί 3-0 έδωσε προβάδισμα στον Φοίνικα 8-4. Οι διαδοχικές αλλαγές στον Ολυμπιακό δεν έφεραν αποτέλεσμα και ο Φίλιο με άσσο έκανε το 13-9 διατηρώντας το +4. Με το χαμένο σερβίς του Φίλιο και δύο πόντους του Πετρέα ο Ολυμπιακός μείωσε 13-12 αλλά η λάθος επίθεση του Σμιτ και το μπλοκ του Παπαδόπουλου στον Πετρέα έκλεισαν τον αγώνα 3-2 σετ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους γηπεδούχους.
«Ήταν ένα πολύ ωραίο κατά γενική ομολογία παιχνίδι και καταφέραμε να νικήσουμε τον Ολυμπιακό των 44 συνεχόμενων νικών. Γνωρίζαμε από την αρχή πως θα ήταν ένα δυνατό παιχνίδι και πως τα πάντα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Παρά το γεγονός ότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 2-0 δεν το φοβηθήκαμε, πιέσαμε στη συνέχεια τον Ολυμπιακό κι αρχικά καταφέραμε να μειώσουμε και να μπούμε ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα. Πιστεύω πως ο κόσμος είδε ένα σπουδαίο ματς με την ομάδα μας να δείχνει για ακόμη μία φορά πόσο δυνατή είναι πως γιατί συγκαταλέγεται μέσα στις κορυφαίες ομάδες του Ελληνικού πρωταθλήματος», είπε περιχαρής ο Ράτκο Παβλίσεβιτς με τον Μπενίτεθ Μουνιόθ να συμπληρώνει: «Ήταν ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Είναι αλήθεια πως προερχόμαστε από μία δύσκολη αναμέτρηση κι ακολουθεί το εκτός έδρας με την Τρεντίντο. Ο Φοίνικας από την πλευρά του έπαιξε πάρα πολύ καλά και νίκησε δίκαια το παιχνίδι. Από την πλευρά μας θα ταξιδέψουμε στην Ιταλία για να αγωνιστούμε κόντρα σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα και θα προσπαθήσουμε να αντιστρέψουμε την εις βάρος μας κατάσταση».