ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Βρίσκει ρυθμό ενόψει παγκόσμιου ο Κοκκαλάνης

Στην όγδοη θέση ολοκλήρωσε ο Βύρωνας Κοκκαλάνης την παρουσία του στο παγκόσμιο κύπελλο ιστιοπλοΐας που διεξήχθει στο Ιέρ, αγωνιζόμενος στην κατηγορία RSX.

O Έλληνας πρωταθλητής, διεκδίκησε το χάλκινο μετάλλιο στην κούρσα των μεταλλίων όμως ολοκλήρωσε στη 10η θέση και με συνολικά 122 βαθμούς ποινής ήταν 8ος στη γενική. Νικητής με 88 βαθμούς ήταν ο Πιερ Λε Κοκ και τον ακολούθησαν οι συμπατριώτες του Γάλλοι, Λιούς Ζιάρ (92) και Τόμας Γκογιάρντ (110).
Αυτός ήταν μόλις ο δεύτερος αγώνας για τον Κοκκαλάνη που ελλείψη ανταγωνισμού εντός Ελλάδας δεν μπορεί να κάνει δυνατούς αγώνες, όπως συνέβει με τους Γάλλους που κατέβηκαν στο παγκόσμιο κύπελλο του Ιέρ προερχόμενη από τα τράιαλς για τους μεσογειακούς. Μάλιστα ο Έλληνας πρωταθλητής είχε και ένα πρόβλημα στο χέρι που το κουβαλάει από τον αγώνα της Μαγιόρκα. Ωστόσο ο Νικόλας Κακλαμανάκης έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από την προσπάθεια του αθλητή του. Ο προπονητής του Κοκκαλής που βρέθηκε στο πλευρό του τόνισε: «Στην παρούσα φάση είμαστε ικανοποιημένοι από τη συνολική παρουσία του Βύρωνα που αν και δεν έχει ακόμα αγώνες στα χέρια του τα πήγε καλά. Είμαστε σε καλή φάση αυτή τη στιγμή και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Άαρχους που θα δοθούν και οι Ολυμπιακές προκρίσεις πιστεύω ότι κάτι καλό θα συμβεί».