Βουέλτα: Επιστροφή για τον Κιντάνα, στα ύψη το σασπένς στο γύρο Ισπανίας

Ο 20ήμερος αγώνας έχει μπει πλέον στην τελική ευθεία και τόσο οι διεκδικητές του βάθρου όσο και οι υπόλοιποι ποδηλάτες του πελοτόν θα δώσουν το 100% τους για να ξεχωρίσουν στα εναπομείναντα ετάπ.

του Παναγιώτη Βότση

17ο ετάπ

Μετά το 2ο διάλειμμα μίας ημέρας την Τρίτη στο Μπούργκος, το πελοτόν πήρε θέση στην πόλη Αράντα ντε Ντουέρο της αυτόνομης κοινότητας Καστίγια και Λεόν για ένα πεδινό ετάπ 219.6 χιλιομέτρων, το μεγαλύτερο σε απόσταση στο φετινό γύρο. Ο Βέλγος Φιλίπ Γκιλμπέρ ήταν ο νικητής του ετάπ αφού αντεπεξήλθε καλύτερα από όλους στο δυνατό άνεμο της κεντρικής πεδινής Ισπανίας μέχρι και την πόλη Γκουανταλαχάρα. Για τον έμπειρο 37χρονο ήταν το 2ο κερδισμένο ετάπ στο φετινό γύρο, μετά το 12ο. Δεύτερος τερμάτισε ο Ιρλανδός Σαμ Μπένετ που δεν άντεξε στην επίθεση του Βέλγου στα τελευταία μέτρα. Μεγάλος κερδισμένος του ετάπ ήταν και ο Νάιρο Κιντάνα, ο οποίος είχε υποχωρήσει στην 6η θέση της γενικής κατάταξης μετά τα ορεινά ετάπ της 2ης φάσης της Βουέλτα. Παρότι έχει ειδικότητα το βουνό, ο Κολομβιανός ξεχώρισε από τους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου, τερμάτισε στη 14η θέση του ετάπ και ανέβηκε στη 2η της γενικής κατάταξης, έχοντας μπροστά του μόνο τον Πρίμοζ Ρόγκλιτς που διατήρησε την κόκκινη φανέλα. Αυτή του η απόδοση του χάρισε και το βραβείο μαχητικότητας για το 17ο ετάπ. Στις υπόλοιπες σημαντικές κατατάξεις οι Μπούτσαρντ και Πογκάτσαρ διατήρησαν τα πρωτεία στην κατάταξη βουνού και κατάταξη νέων αντίστοιχα.

18ο ετάπ

Στο ορεινό ετάπ 177.5 χιλιομέτρων βορειοδυτικά της πρωτεύουσας Μαδρίτης ο 22χρονος Κολομβιανός Σέρχιο Αντρές Ιγκίτα ήταν ο μοναδικός που άντεξε στην επίθεση των κορυφαίων της γενικής κατάταξης και αναδείχθηκε νικητής. Οι Ρόγκλιτς, Βαλβέρδε, Μάικα και Λόπεζ ακολούθησαν με μικρή διαφορά, ενώ ο Κιντάνα και ο Πογκάτσαρ τερμάτισαν στην 8η και 9η θέση χάνοντας 1 λεπτό και υποχωρώντας μία θέση στη γενική κατάταξη. Ο Λόπεζ μάλιστα επανέκτησε τη λευκή φανέλα της κατάταξης νέων, την οποία του είχε στερήσει στα τελευταία 5 ετάπ ο Πογκάτσαρ.

Το σημερινό 19ο ετάπ των 165.2 χιλιομέτρων ανάμεσα στην Άβιλα και το ιστορικό Τολέδο είναι η ευκαιρία των σπρίντερ να κάνουν τη διαφορά, καθώς είναι αρκετά επίπεδο.