Βουέλτα: Ο Ρόγκλιτς διατηρείται στην κορυφή

Ο Σλοβένος αθλητής πήρε την κόκκινη φανέλα στο 10ο ετάπ από το Νάιρο Κιντάνα και από τότε προπορεύεται στη γενική κατάταξη του γύρου Ισπανίας.

του Παναγιώτη Βότση

Μετά από τρία ετάπ στη νοτιοδυτική Γαλλία, η Βουέλτα έχει επιστρέψει στην Ισπανία και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην πρωτεύουσα της Χώρας των Βάσκων, το Μπιλμπάο. Θυμίζουμε ότι στο πρώτο από τα τρία τμήματα του γύρου, μέχρι και το 9ο ετάπ, πρώτος στη γενική κατάταξη ήταν ο Κολομβιανός Νάιρο Κιντάνα της Μόβισταρ, όπως μπορείτε να διαβάσετε εδώ. Επί γαλλικού εδάφους όμως και συγκεκριμένα στην ατομική χρονομέτρηση του 10ου ετάπ που έγινε στην πόλη της Πο, επιβεβαιώθηκαν οι δηλώσεις του Κιντάνα ότι θα χάσει, έστω προσωρινά, την κόκκινη φανέλα. Τη θέση του στην κορυφή της κατάταξης πήρε ο άσσος στις ατομικές χρονομετρήσεις, Πρίμοζ Ρόγκλιτς που έχει κερδίσει φέτος άλλα δύο ετάπ αυτού του είδους, στο γύρο Ιταλίας. Από τότε ηγείται της γενικής κατάταξης και έχει ανεβάσει τη διαφορά στο +1:56 από το 2ο αυτή τη στιγμή, τον Ισπανό Αλεχάνδρο Βαλβέρδε. Στην 3η και 4η θέση ακολουθούν οι δύο εξαιρετικοί Κολομβιανοί, ο νέος Μιγκέλ Άνχελ Λόπεζ της Astana Pro Team και βέβαια ο νικητής της Βουέλτα του 2016, Κιντάνα.

Στο 11ο και 12ο ετάπ που έγιναν στη Γαλλική Βασκονία και στη Ναβάρα αντίστοιχα σε λοφώδεις διαδρομές, οι νικητές δεν ήταν ανάμεσα στα φαβορί. Ο ντόπιος Μικέλ Ετουρία Σεγκουρόλα που ανήκει και στην βασκική ποδηλατική ομάδα κέρδισε το 11ο ετάπ καταγράφοντας την πρώτη μεγάλη του νίκη σε γκραντ τουρ στα 27 του. Στο 12ο ετάπ νικητής ήταν ο έμπειρος 37χρονος Βέλγος Φιλίπ Γκιλμπέρτ που έκανε 6 της νίκες του σε ατομικά ετάπ στη Βουέλτα, με την τελευταία να είναι από το 2013. Όσον αφορά τις υπόλοιπες κατατάξεις, ο σπρίντερ Ρόγκλιτς κατέχει την πρωτιά και στην κατάταξη πόντων από το 10ο ετάπ, ο Ισπανός Άνχελ Μαντράθο Ρουίθ ηγείται της κατάταξης βουνού από την αρχή του γύρου, όπως και ο Μιγκέλ Άνχελ Λόπεζ στην κατάταξη των νέων αναβατών.

Στο σημερινό 13ο ετάπ το πελοτόν θα κινηθεί δυτικά, προς το ορεινό πέρασμα Λος Ματσούκος της Καντάμπρια σε ένα ετάπ όπου θα έχουν το πάνω χέρι οι ειδικοί του βουνού (climbers). Στη συνέχεια οι 165 ποδηλάτες θα συνεχίσουν δυτικά μέχρι και την περιφέρεια Αστούριας, όπου θα ολοκληρωθεί με το 16ο ετάπ το 2ο από τα 3 κομμάτια του γύρου Ισπανίας.