World League: Ήττα για την Εθνική από την Ουγγαρία

Μουδιασμένη αρχή έκανε η Εθνική υδατοσφαίρισης γυναικών, στο πλαίσιο του προκριματικού της ευρωπαϊκής ζώνης του World League γυναικών, φιλοξενώντας στο Παπαστράτειο την Εθνική Ουγγαρίας και γνωρίζοντας την ήττα με 5-9.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξαν οι φιλοξενούμενες με την Ζιλάγκιι νβα κάνει το 0-1 ενώ λίγα λεπτά αργότερα η Τσουκαλά βρήκε δίχτυα και διαμόρφωσε το 1-1 του πρώτου οκταλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο η Μαργαρίτα Πλευρίτου σκόραρε για το 2-1 όμως η παίκτριες της Ουγγαρίας αντέδρασαν γρήγορα και ισοφάρισαν. Η Ελευθεριάδου στο 0:19 σκόραρε για να έχει ξανά το προβάδισμα όμως ξανά οι αντίπαλες ανταποκρίθηκαν και ισοφάρισαν για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στα 3-3. Οι παίκτριες της Ουγγαρίας πίεζαν πολύ και στο τρίτο οκτάλεπτο κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δυο γκολ (5-7) ενώ το επέκτειναν στο τέταρτο διαμορφώνοντας το τελικό 5-9 για να πάρουν τηνβ εκτός έδρας νίκη.
Η Εθνική θα αναμετρηθεί με την ισπανική Τεράσα στις 28 Δεκεμβρίου για το δεύτερο παιχνίδι του ευρωπαϊκού ομίλου, το οποίο θα είναι και το τελευταίο του 2019. Ο ευρωπαϊκός προκριματικός θα συνεχίστει τον Φεβρουάριο με τις Ρωσία, Ολλανδία, Ιταλία και Γαλλία να μετέχουν επίσης στον όμιλο. Θυμίζουμε πως στην επόμενη φάση προκρίνονται οι τρεις πρώτες ομάδες του ευρωπαϊκού ομίλου.
Οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 2-4, 0-2.
Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης):
Χ. Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 1, Β. Διαμαντοπούλου 1, Ελευθεριάδου 1, Μ. Πλευρίτου 1, Αβραμίδου, Μυριοκεφαλιτάκη, Μπενέκου, Κοτσιά, Νίνου 1, Β. Πλευρίτου, Ξενάκη, Σταματοπούλου.
Ουγγαρία (Ατίλα Μπίρο): Γκανγκζλ, Ζιλάγκιι 1, Αντάλ,μ Γκιουρισάτι, Στζούξ, Μάτε, Ίλες, Πάρκες 4, Λειμέτρερ, Ριμπάνσκα 1, Τσαμπάι 1, Γκάρντα 2, Μαγκριάρι.

Η βαθμολογία των ομάδων στον ευρωπαϊκό όμιλο (θέση, χώρα, βαθμοί, αγώνες, γκολ):

1. Ουγγαρία 7 (3) 31-25
  2. Ισπανία 5 (2) 29-11
  3. Ιταλία 4 (2) 28-25
  4. Ρωσία 3 (3) 31-35
  5. Ολλανδία 2 (1) 16-14
  6. Ελλάδα 0 (1) 5-9
  7. Γαλλία 0 (2) 10-31