World League: Ήττα για την Εθνική από την Ιταλία

Την ήττα γνώρισε η Εθνική ανδρών από την ομάδα της Ιταλίας με 9-6, στον πρώτο αγώνα της world league που διεξήχθη στο Εθνικό Πειραιά.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Ο σημερινός αγώνας στο Παπαστράτειο είχε καθυστέρηση μερικών λεπτών και ενώ είχαν περάσει περίπου 10 λεπτά από την προβλεπόμενη ώρα έναρξης, οι ομάδες δεν είχαν μπει καν στο νερό. Παρά την καθυστέρηση, η Ελλάδα έκανε δυναμικό ξεκίνημα με τον Γιάννη Φοντούλη να ανοίγει το σκορ στο 2ο λεπτό κάνοντας το 0-1 ενώ το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1 και καλή άμυνα και από τις δυο πλευρές. Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι Ιταλοί πήραν το προβάδισμα με 1-4 ενώ στο δεύτερο μισό του αγώνα και την τρίτη περίοδο ο Γενηδουνιάς σημείωσε δύο σημαντικά τέρματα για να φτάσει τα γκολ στα 4-5 και να κλείσει το οκτάλεπτο σε 2-1. Το τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο ξεκίνησε με ισοπαλία στα 4-4 για τις δύο ομάδες όμως η Ιταλία ήταν καταιγιστική και με τρία γκολ έφτασε τα 9 έναντι των 6 των Ελλήνων, για να πάρει την πρώτη της σημαντική νίκη.

Η Εθνική θα συνεχίσει τους αγώνες της, κόντρα στη Γεωργία στις 11 Φεβρουαρίου όμως η πρόκριση είναι δύσκολη υπόθεση, αφού η Ιταλία έχει πλέον το προβάδισμα.

Οκτάλεπτα: 1-1, 1-4, 2-1, 2-3
Ελλάδα: Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 1, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 3
Ιταλία: Ντι Φούλβιο 1, Λουόνγκο 3, Ρεντζούτο 2, Μποντέγκας 1, Αϊκάρντι 2