World League: Εύκολη νίκη της Εθνικής επί της Γεωργίας

Καλό αγώνα έκανε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών που αγωνίστηκε στην Τιφλίδα με αντίπαλο τη Γεωργία για να επικρατήσει με 19-7, στο πλαίσιο των προκριματικών αγώνων της ευρωπαϊκής ζώνης του World League.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Το σκορ για την Εθνική άνοιξε ο Γενηδουνιάς κάνοντας το 2-0 και Κολόμβος, Γούνας Βλαχόπουλος έκαναν το 5-0 για να πάρουν γρήγορα το προβάδισμα ενώ οι Γεωργιανοί δεν πρόλαβαν να απαντήσουν και το πρώτο οκτάλεπτο έληξε 5-1 υπέρ των Ελλήνων. Στη δεύτερο περίοδο, οι παίκτες της Γεωργίας μείωσαν τη διαφορά με δύο γκολ όμως οι Έλληνες απάντησαν με τέσσερα για να λήξει το ημίχρονο με σκορ 9-3. Στο προτελευταίο οκτάλεπτο και ενώ οι Έλληνες προηγούνταν με έξι τέρματα, πέτυχαν ακόμη τέσσερα αφήνοντας τους οικοδεσπότες πίσω στο σκορ μ3 14-6. Την τέταρτη περίοδο η Εθνική δεν άφησε περιθώρια και με γκολ του Δερβίση και έπειτα των Φουντούλη, Γκιουβέτση και Βλαχόπουλου διαμορφώθηκε το τελικό 19-7 για να πάρει η Εθνική την πρώτη της νίκη στο World League. Οι υπόλοιποι αγώνες είναι σε εξέλιξη.
Οκτάλεπτα: 1-5, 2-4, 3-5, 1-5.
Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 1, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης 2, Αργυρόπουλος-Κανακάρης 1, Κάκαρης, Κολόμβος 1, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 4.
Γεωργία (Ρεβάζ Χομακίζντε): Σουμπλάζντε, Νταντβάνι, Τσρεπούλια, Ιμναΐσβιλι, Αντέισβιλι, Γιελάτσα 3, Γιακάια, Μέξι, Σουσιάσβιλι, Μακρακβελίντζε, Μπαράλντι, Βαπένσκι 1, Ραζμάζντε.