World league: Με Ισπανία για την πρόκριση στα τελικά

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών, μετά από απραξία 10 μηνών επέστρεψε στην ενεργό δράση με εύκολη νίκη επί της Γαλλίας στη Βουδαπέστη.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επικράτησε 12-3 επί της Γαλλίας στον προημιτελικό της προκριματικής φάσης του World League για την ευρωπαϊκή ζώνη και θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό την Ισπανία (αύριο στις 21:00) διεκδικώντας την πρόκριση στο Super Final.

Η Εθνική κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης όταν και προηγήθηκε με 3-1 στην πρώτη περίοδο και με 7-3 στο ημίχρονο. Η διαφορά εκτοξεύτηκε (10-3) στα 7 γκολ στο τέλος της τρίτης περιόδου και οι Έλληνες έδειξαν ότι ο αγώνας απέναντι στους Γάλλους ήταν μια «καλή προπόνηση» για τα σπουδαία παιχνίδια που θα ακολουθήσουν το Σαββατοκύριακο.

Οκτάλεπτα 3-1, 4-2, 3-0, 2-0
Ελλάδα (Βλάχος) Φουντούλης 3, Παπαναστασίου 1, Αργυρόπουλος 3, Μουρίκης 3, Κολόμβος 2.
Γαλλία Βανπεπερστρά 1, Βερνό 1, Μαρζουκί 1.