World league: Σούπερ εμφάνιση η Εθνική πέρασε στον τελικό!

Τρομερός αγώνας έγινε στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας με την Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών να κερδίζει την Ισπανία 12-11 στον ημιτελικό της ευρωπαϊκής ζώνης του World League για το Super Final.

του Σούλη Μέζου

H αναμέτρηση ήταν ισόπαλη στο τελευταίο λεπτό 11-11 όμως οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου ήταν ψύχραιμοι, σκόραραν και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό. Φυσικά τσέκαραν και το εισιτήριο για την Τιφλίδα όπου θα διεξαχθεί το Super final του World League.
Οι Έλληνες διεθνείς είχαν πολυφωνία στην επίθεση και επικράτησαν απέναντι σε μια από τις πιο ποιοτικές ομάδες της παγκόσμιας υδατοσφαίρισης με τον Στέλιο Αργυρόπουλο να σημειώνει το χρυσό γκολ έξι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.
Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη από το πρώτο λεπτό. Οι Ισπανοί στο πρώτο ημίχρονο ήταν πάντα εμπρός στο σκορ, αλλά οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου εύρισκαν τρόπο αντίδρασης (4-5).
Η Εθνική ομάδα είχε ένα ονειρικό τρίτο οκτάλεπτο. Με 4-1 πήρε προβάδισμα 2 τερμάτων (8-6) και εντυπωσίασε κρατώντας τους αντιπάλους σε χαμηλό σκορ.
Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός σε εξέλιξη. Η Εθνική ομάδα προηγήθηκε με 9-7, αλλά οι Ισπανοί ισοφάρισαν σε 9-9. Με γκολ όμως του Αλέξανδρου Παπαναστασιου (3:53) και του Δημήτρη Σκουμπάκη οι Έλληνες πήραν εκ νέου προβάδισμα 2 τερμάτων (11-9). Δυστυχώς οι Ισπανοί αντέδρασαν και πάλι. Με τέρματα του Μπαρμπόζο και του Γρανάδος (1:35) ισοφάρισαν σε 11-11 για να δώσει τη νίκη ο Στέλιος Αργυρόπουλος έξι δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης.
Νωρίτερα, το Μαυροβούνιο με τις πολλές απουσίες νίκησε 14-10 την Ιταλία που επίσης μετρά αρκετές απουσίες και έκλεισε θέση στον τελικό και φυσικά στο Super final.
To τρίτο εισιτήριο θα το διεκδικήσουν η Ιταλία με την Ισπανία. Ο τελικός ανάμεσα στην Ελλάδα και το Μαυροβούνιο θα διεξαχθεί αύριο στις 21:00.

Oκτάλεπτα 2-3, 2-2, 4-1, 4-5
Ελλάδα (Βλάχος) Γενιδουνιάς 1, Σκουμπάκης 2, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος 2, Βλαχόπουλος 1.
Ισπανία Μουνιαρίθ 3, Μπαρμπόζο 2, Γρανάδος 2, Φερνάντες 1, Μπουστός 1, Περόνε 1, Φαμέρα 1.