ΠΑΛΗ

Χάλκινος στο Σάσαρι Πρεβολαράκης

Το χάλκινο μετάλλιο στο διεθνές τουρνουά του Σάσαρι στην Ιταλία κατέκτησε ο Γιώργος Πρεβολαράκης και πρόσθεσε στο ενεργητικό του ακόμα μια επιτυχία.

Ο Ελληνας πρωταθλητής ανέβηκε στο βάθρο σε μία διεθνή διοργάνωση πολύ υψηλού επιπέδου, όπου ήταν βαθμολογούμενη από την παγκόσμια ομοσπονδία και συμμετείχαν Ολυμπιονίκες και παγκόσμιοι πρωταθλητές.

Ο Πρεβολαράκης στον πρώτο του αγώνα στα 77κ. νίκησε στους «16» με πτώση τον Ιταλό Λούκα Νταριότσι 6-0. Στην συνέχεια κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Τούρκο Σερκάν Ακογιούν, που είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23. Ο Ελληνας πρωταθλητής επικράτησε με 2-1 και πήρε ρεβάνς για τις δύο ήττες που είχε γνωρίσει μέχρι στιγμής.

Στον ημιτελικό ο Πρεβολαράκης ηττήθηκε με 2-0 από τον Ούγγρο Ζόλταν Λεβάι, σε έναν ισορροπημένο αγώνα χωρίς να χάσει τεχνικό σημείο. Για το χάλκινο μετάλλιο ο πρωταθλητής μας νίκησε με τεχνική πτώση το Γάλλο Ζιλ Νουζές και ανέβηκε στο βάθρο. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γάλλος στο πρώτο ρεπεσάζ έκανε την έκπληξη και επικράτησε του Σάμπο που είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στα 82 κιλά.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο δύο φορές Ολυμπιονίκης Κιμ (Ν. Κορέα), ενώ στο βάθρο ανέβηκε και ο Ούγγρος Λόριντς.

Αναμφίβολα πρόκειται για πολύ μεγάλη επιτυχία και δείχνει ότι ο Πρεβολαράκης βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει του παγκοσμίου πρωταθλήματος, όπου δίνει και πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.